Nemci traže oproštaj od Poljaka zbog ubistva bizona

Nemački lovci tražili su danas od Poljaka oproštaj što su po naređenju lokalnih vlasti na istoku Nemačke morali da ustrele evropskog bizona samotnjaka, mirnog ljubimca celog Lubuskog vojvodstva s zapada Poljske, čim je preplivao Odru i prešao nemačku granicu.

Nemci traže oproštaj od Poljaka zbog ubistva bizona

Ogorčenje Poljaka na Nemce, što su krajem prošle sedmice ubili mirnu životinju čim je prešla na granicu pošto je pre toga tri godine lutala po selima i drumovima severozapadne Poljske ne ugrožavajući nikoga, porasli su kada su lokalne vlasti u Lebusu na istoku Nemačke saopštile da će odrubljena glava evropskog bizona lutalice krasiti lokalni Muzej, a da će bizon završiti na ražnju i roštilju kao glavno jelo na lokalnom festivalu.

„Taj slučaj me je jako potresao. Jako mi je žao. Moramo da učinimo sve da se tako nešto više nikad ne ponovi. U Nemačkoj je evropski bizon takođe pod zaštitom. Naši lovci nisu ubili evropskog bizona zato što su to hteli, već zato što su im to naredili činovnici", rekao je danas novinarima predstavnik nemačkih lovaca Bernd Mjodecki u poljskom Gožovu Vjelkopolskom.

Krivičnu prijavu protiv lokalnih vlasti Lebusa, koje su se uplašile grdosije od 900 kilograma i naredile da bude upucana bez poziva nemačkim ekolozima ili stručnjacima, već su podneli nemački ekolozi iz Svetske fondacije za prirodu (WWF).

„Naredba lovcima da ubiju strogo zaštićenu životinju koja nije predstavljala bilo kakvu pretnju je kriminalni prestup. Nakon 250 godina u Nemačkoj se pojavi bizon, i sve što su lokalne vlasti uspele da smisle je da ga ubiju", kaže Kris Hajnrih, član Glavnog odbora Svetske fondacije za prirodu.

U Potsdamu je počela istraga da se vidi ko je kriv, istakao je i Mjodecki.

Poljski savez lovaca upozorio je juče da je bilo dovoljno da vlasti nemačkog gradića okrenu telefon i da bi poljski lovci i ekolozi došli da bizona samotnjaka uhvate i prevezu natrag u Poljsku.

„U Poljskoj bi bilo nedopustivo da se ubije taj evropski bizon. Dolazio je na 200 metara od moje kuće, pasao sa mojim kravama. Bio je naša lubuska maskota. Stajao bi nasred trga i nikome nije padalo na pamet da ga zbog toga upuca", rekao je novinarima predstavnik poljskih lovaca Miroslav Vjenckovski.

Mora se napraviti plan

Nemački lovci, koji su danas došli u Gožov, da se izvine Poljacima i poljski lovci složili su se da je neophodno da zajedno s ekolozima i lokalnim vlastima u pograničju naprave plan kako ubuduće da se ponašaju u takvim situacijama.

„Takvih situacija ćemo imati sve više. Sve više zaštićenih životinja, recimo čopori vukova pojavljuju se na terenu Brandenbruga i Lubuskog vojvodstva. Moramo da izradimo mudar program zaštite tih životinja", smatra poljski lovac Mateuš Karkoška.

On je rekao da su nemačke kolege zaista prvo pružale otpor da se bizon lutalica ubije i zahtevali bez uspeha od lokalnih vlasti drugačije rešenje.

Taj izuzetno mirni evropski bizon izdvojio se pre tri godine iz nekog od dva jedina stada sa 184 divlja evropska bizona na zapad od reke Visle i postao ljubimac Poljaka na društvenim mrežama koji su ga rado fotografisali kako mirno prolazi kroz sela i gradiće ili pase i odmara se zajedno sa kravama.

Evropski bizon, simbol svetske prirodne baštine i poslednjeg tako velikog ostatka prašuma koje su davno pokrivale ravnice Evrope, Bjalovježe u Poljskoj i Belorusiji pod zaštitom Unesko, u prvoj polovini prošlog stoleća bio je na ivici izumiranja.

Danas, zahvaljujući striktnoj zaštiti i obnovi vrste od nekoliko preostalih jedinki u zatočeništvu i u privatnim lovištima, u Poljskoj je prošle godine prebrojano 1.698 evropskih bizona, od čega u divljim stadima slobodno u prirodi živi 1.455, najviše u Bjalovješkoj prašumi.

Stada te impozantne životinje ima i u Belorusiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA