Izgradnjom kolektora u Ulici Galac prestala je da funkcioniše jedna od najvećih septičkih jama koja je sakupljala otpadne vode iz tri ulice u centru grada i godinama unazad često širila neprijatne mirise.
Do kraja godine očekuje se završetak fekalnog kolektora u Majevičkoj ulici čime će, kako se procjenjuje, biti uništeno ili stavljeno van upotrebe od 600 do 800 septičkih jama.
Završetkom glavnog fekalnog kolektora, od pumpne stanice do prečistača otpadnih voda, biće riješen problem još jedne velike septičke jame u naselju Koviljuše.
Još aktivne septičke jame uz kompeleks zgrada u Ulici 27. marta i u naselju Bogdanovića plac, prema Đokićevima riječima, biće stavljen van funkcije po završetku fekalnih kolektora u ovom dijelu grada.
Đokić podsjeća da je prije početka izgradnje kanalizacije Bijeljina imala više od 20.000 septičkih jama, a takav sistem sakupljanja otpadnih voda može da izazove ozbiljne ekološke probleme.
Većina domaćinstava ispuštala je otpadne vode u septičke jame koje nisu povezane na mrežu za odvođenje površinskih voda i u većem ili manjem obimu izlivaju se u tlo.
Stambene zgrade ispuštale su otpadne vode direktno u sistem za odvođenje površinskih voda, čija se mreža uliva u kanal Dašnica koji protiče kroz grad.
Kanal Dašnica je vještački vodotok koji provodi kontrolisani tok vode iz Drine u Savu i, iako je iskopan u podsloju od gline, dolazi do umjerenog curenja iz kanala u tlo i obrnuto.
Izgradnjom kanalizacije, zaključuje Đokić, grad obezbjeđuje čistiju i zdraviju životnu sredinu i očuvanje pitke vode kao neprocjenjivog blaga.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.