Porijeklo imovine nigdje u svijetu ne dokazuje vlasnik

Ni u jednoj zemlji regiona porijeklo imovine ne dokazuje vlasnik, već nadležni organi, a Slovačka je jedina zemlja gdje je zabilježena ovakva praksa, ali je zakon koji to pripisuje ukinut samo mjesec od početka primjene.

Porijeklo imovine nigdje u svijetu ne dokazuje vlasnik

Navedeno je ovo u informaciji pod nazivom "Propisi o oduzimanju imovine stečene krivičnim djelom i upravljanju tom imovinom", koju je izradio Parlament BiH.

Ovu informaciju zatražio je pravnik i delegat Doma naroda Parlamenta BiH Krstan Simić povodom Nacrta zakona o ispitivanju porijekla imovine koji je izradila SDS.

Ovim nacrtom propisuje se da svaka osoba, ako se to od nje zatraži, mora da dokaže porijeklo svoje imovine.

Imovinski cenzus određen je na 500.000 maraka.

Primjeri iz regiona

Pravni stručnjaci, na nedavno održanoj javnoj raspravi o SDS-ovom Nacrtu zakona u Banjaluci, naglasili su da je on sa trenutnim odredbama, neprimjenljiv i suprotan konvencijama o ljudskim pravima.

U informaciji Parlamenta BiH, koja je u posjedu "Glasa Srpske" navedeno je da je u Slovačkoj samo mjesec bio na snazi Zakon o dokazivanju izvora imovine.

Ustavni sud ukinuo ga je u oktobru 2005. godine. - Namjena tog zakona bila je stvaranje posebnog pravnog temelja za efikasan postupak protiv svih osoba koje ne mogu dokazati porijeklo svoje imovine.

Njegovi zagovornici su posebno isticali potrebu postojanja takvog zakona u slučajevima imovine funkcionera, visokih državnih činovnika i drugih osoba koje su bile važne prilikom donošenja ekonomskih ili finansijskih odluka od 1. januara 1990. godine - navedeno je u informaciji.

Kada je riječ o zemljama u regionu, u Srbiji je ovo pitanje regulisano Zakonom o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog djela.

- Zakon propisuje da su organi nadležni za otkrivanje, oduzimanje i upravljanje imovinom proisteklom iz krivičnog djela javni tužilac, sud, organizaciona jedinica MUP-a nadležna za finansijsku istragu i Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom - navodi se u informaciji i dodaje da je u Srbiji uveden i dodatni istražni instrument - finansijska istraga, koji ima cilj utvrđivanje stvarnog porijekla imovine.

U Hrvatskoj je u primjeni Zakon o postupku oduzimanja imovinske koristi ostvarene krivičnim djelom i prekršajem. Po tom zakonu se postupa na osnovu prijedloga tužioca.

U Sloveniji ne postoji poseban akt koji se odnosi na ovu oblast, koju definišu krivično i poresko zakonodavstvo.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.