"Analiza poreskog opterećenja preduzetnika koju je sprovelo Ministarstvo finansija i na osnovu koje su nastali prijedlozi izmjena zakona sadrži određene nelogičnosti i kontradiktornosti", napisali su između ostalog u dopisu poslatom Ministarstvu finansija, Ministarstvu privrede i preduzetništva i Zanatsko preduzetničkoj komori RS.
Povećanje doprinosa će negativno uticati na poslovanje postojećih preduzetnika
Po prvi put se onima koji se preduzetništvom bave kao dodatnom i dopunskom djelatnošću, uvodi plaćanje doprinosa za PIO. Takođe, predviđeno je da se osnovica za obračun doprinosa za lica koja obavljaju osnovnu djelatnost, poveća sa 60% na 80% prosječne bruto plate.
"Povećanje doprinosa za 2025. godinu u odnosu na 2024. godinu je oko 48%, što je neopravdano prenaglo povećanje. Osim ovog povećanja preduzetnike koji imaju radnike čekaju i druga povećanja poreskih obaveza, kao i povećanje troškova vezanih za fiskalizaciju koja će do kraja januara obuhvatiti sve privrednike, a znamo da veliki broj malih preduzetnika do sada nisu bili obveznici fiskalizacije. Sve to zajedno će povećati fiksne troškove preduzetnika. Opravdano je očekivati da će doći do zatvaranja preduzetničkih djelatnosti i premještanja u sivu zonu".
Smanjenje broja djelatnosti koje mogu biti dio sistema malog preduzetnika, može rezultirati padom broja preduzetnika.
Pojedinim preduzetnicima (programeri, računovođe, savjetnici, marketinški radnici i slične intelektualne usluge) prijedlogom izmjena Zakona potpuno je onemogućeno da budu mali preduzetnici, što znači da će porez umjesto 2% na prihode plaćati 10% na razliku prihoda i rashoda.
"Provedene analize poreskog opterećenja od strane Ministarstva finansija, na osnovu kojih su nastali prijedlozi za nova opterećenja preduzetnika, nisu uzele u obzir značaj razvoja preduzetništva, ciljeve Strategije razvoja malih i srednjih preduzeća Republike Srpske, stepen privrednog razvoja Republike Srpske, recesiju u privredno razvijenim zemljama iz okruženja, odliv radno sposobnog stanovništva, negativan prirodni priraštaj, nejednaku razvijenost opština u Republici Srpskoj i druge pokazatelje razvoja jedne države. Ministarstvo finansija se prilikom provođenja analize vodilo ciljem uvećanja javnih prihoda. Prilikom sprovođenja analize nisu razmatrane opcije postepenog povećanja poreskog opterećenja, već je za pojedina zanimanja koja treba da budu stub razvoja i pokretanja privrede, poresko opterećenje udvostručeno", navode računovođe u svojim primjedbama.
Ograničenje za male preduzetnike u smislu povezanih lica izazvaće brojne nelogičnosti, te dovesti do kolizije sa drugim zakonima
Izmjene Zakona o porezu na dohodak definišu da u smislu utvrđivanja ispunjenosti uslova o visini prihoda, prihodom samostalnog preduzetnika smatra se zbir prihoda samostalnog preduzetnika i prihoda sa njim povezanih lica koja obavljaju istu djelatnost, gdje se povezanim licima smatraju bračni i vanbračni supružnici, djeca i usvojenici, roditelji i usvojioci, braća, sestre i lica u tazbinskom srodstvu u prvom stepenu.
"Ovakvo rješenje izazvaće brojne nelogičnosti, te dovesti do kolizije sa drugim zakonima koji regulišu prava privatne svojine. Primjera nelogičnosti je mnogo, ali navešćemo nekoliko: braća i sestre koji imaju odvojene porodice i ne žive na istoj adresi, a obavljaju istu djelatnost; roditelj i dijete koji se bave istom djelatnošću na različitim i udaljenim lokacijama; bivši supružnici koji su još u formalno braku koji se bave istom djelatnošću itd. Postavlja se pitanje ko će i kako utvrđivati ispunjenost ovog uslova. Smatramo da se uslov vezan za zbir prihoda sa povezanim licima mora ukinuti ili bar ograničiti na lica koja žive u zajedničkom domaćinstvu", navode računovođe u dopisu poslatom Ministarstvu finansija, Ministarstvu privrede i preduzetništva i Zanatsko preduzetničkoj komori RS.
Povećanje praga na 100.000 KM ne treba u opšte dovoditi u pitanje
"Opravdanost povećanja praga za status malog preduzetnika sa sadašnjih 50.000KM na 100.000KM ne treba u opšte dovoditi u pitanje i dovoljno opravdanje jeste činjenica da je dosadašnji prag ustanovljen 2006. godine, dakle prije 18 godina, te da kumulativna inflacija u periodu od 2006. godine do danas treba da bude osnovni parametar za utvrđivanje novog praga".
Koje bi mogle biti negativne posledice?
"Povećanje fiksnih troškova za preduzetnike, što bi moglo dovesti do zatvaranja djelatnosti, zatim smanjenje broja aktivnih preduzetnika i destimulacija pokretanja novih preduzetničkih djelatnosti, te gašenje ili premještanje poslovanja u sivu ekonomiju ili druge zemlje s povoljnijim uslovima"
"Vjerujemo da će razmatranje naših primjedbi doprinijeti formiranju izbalansiranijih zakonskih rješenja koja će podstaći preduzetništvo i osigurati stabilnost poreskog sistema", zaključuju računovođe u dopisu poslatom Ministarstvu finansija, Ministarstvu privrede i preduzetništva i Zanatsko preduzetničkoj komori RS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.