Uprkos impresivnoj veličini krokodila, jaja su im mala, ne veća od guščjih jaja. Patuljasti krokodil je samo pod nazivom takav, može narasti do dva metra u dužinu. Fosilni preci ovih životinja dosezali su dužinu od 12 do 14 metara, stojeći na sve četiri šape, bili su viši od prosječne osobe. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Najveći krokodili na svijetu su morski. Njihova dužina može dosegnuti sedam metara, a težina jednu tonu. Nalaze se u Australiji, Indiji i na ostrvu Fidži.
Prije nekih tri hiljade godina ova su stvorenja živjela samo na kopnu. Zašto su se na kraju prilagodili životu u vodi, naučnici još ne znaju. Krokodili ne znaju isplaziti jezik jer je on praktično nepomičan u odnosu na njihovu donju čeljust. Često gutaju kamenje, koje ne samo da im pomaže u mljevenju hrane u želucu, već i olakšava proces ronjenja. Krv krokodila sadrži analog prirodnog antibiotika, pa rane koje dobiju obično zacjeljuju brzo i bez komplikacija. Lako mogu jesti jaja ili mladunce drugih krokodila. Ko će izaći iz jaja, mužjaci ili ženke, kod krokodila zavisi od temperature vazduha. Na temperaturama do 31 stepen rađaju se ženke, na temperaturama od 31 do 33,5 oba pola, a ako se vazduh zagrije više od 33,5 stepeni, tada se rađaju mužjaci.
Krokodili koji žive u rijeci Nil sposobni su iskočiti iz vode jedan i po do dva metra u procesu lova. Ova nevjerovatna stvorenja žive sto godina, pa čak i više ponekad. Stari Egipćani obožavali su krokodile kao bogove. U nedostatku hrane i vode, ove životinje mogu hibernirati i do dvije godine. Suprotno čestom mišljenju, krokodili i aligatori su različite životinje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.