Smeh - lek koji ne košta, a leči sve

Svim ljudima treba smeh. Ipak, najpotrebniji je onima koji i sami osećaju nedostatak radosti u svom životu. Kad se čovek smeje, organizam luči hormone odgovorne za vedrinu, veselost i dobro raspoloženje. Tako se na najprirodniji način suprotstavlja depresivnosti i potištenosti. Smeh doprinosi aktiviranju mišića, krvotoka, pluća i omogućava bolje snabdevanje organizma kiseonikom. Posebnu ulogu ima kod aktiviranja dijafragme, koja ima važnu ulogu za funkcionisanje našeg emocionalnog sistema. Koliko je smeh bitan, najbolje govori podatak da se u mnogim bolnicama terapija smehom danas primenjuje u sklopu komplementarne medicine.

Smeh - lek koji ne košta, a leči sve
Joga smeha je relativno nova disciplina koja omogućava ljudima da se smeju i bez povoda, kad god požele i koliko žele. Sastoji se od tehnika i vežbi koje pružaju mogućnost uživanja u blagodetima koje smeh donosi, i to bez „posredovanja" šala, viceva ili nekih drugih humorističkih sadržaja.

SMEJTE SE MAKAR I NA SILU

Čak i kada vaš um zna da se ne smejete zato što vam je smešno, vaše telo će doživeti potpuno iste pozitivne efekte kao i kod spontanog smeha.

Ideja joge smeha bazirana je na naučnoj činjenici da čak i ako se smejete samo smeha radi, odnosno namerno i veštački, vaše telo ne pravi razliku između tog i prirodnog smeha, pa u telu dolazi do potpuno identičnih fizioloških i biohemijskih promena - kaže naš sagovornik.

Tako na seansama terapije smehom smeh počinje kao vrsta vežbe u grupi. On ubrzo postaje zarazan usled specifične grupne dinamike koja se bazira na vizuelnom kontaktu između članova grupe i njihovoj razigranosti i šaljivosti. Vežbe predstavljaju kombinaciju vežbi disanja uzetih iz joge i vežbi za stimulisanje smeha. Poenta je da se izazove smeh i vedro raspoloženje, a to je moguće ili humorom ili takozvanim jogističkim smehom.

Savremeni život ljudima pruža manje mogućnosti za zdrav smeh nego ranije. Istraživanja pokazuju da se deca smeju 300-400 puta dnevno, a odrasli to rade svega 15-17 puta. Zato je potreban napor da se ovaj oblik komunikacije zadrži u svakodnevnom životu

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.