SMEJTE SE MAKAR I NA SILU
Čak i kada vaš um zna da se ne smejete zato što vam je smešno, vaše telo će doživeti potpuno iste pozitivne efekte kao i kod spontanog smeha.
Ideja joge smeha bazirana je na naučnoj činjenici da čak i ako se smejete samo smeha radi, odnosno namerno i veštački, vaše telo ne pravi razliku između tog i prirodnog smeha, pa u telu dolazi do potpuno identičnih fizioloških i biohemijskih promena - kaže naš sagovornik.
Tako na seansama terapije smehom smeh počinje kao vrsta vežbe u grupi. On ubrzo postaje zarazan usled specifične grupne dinamike koja se bazira na vizuelnom kontaktu između članova grupe i njihovoj razigranosti i šaljivosti. Vežbe predstavljaju kombinaciju vežbi disanja uzetih iz joge i vežbi za stimulisanje smeha. Poenta je da se izazove smeh i vedro raspoloženje, a to je moguće ili humorom ili takozvanim jogističkim smehom.
Savremeni život ljudima pruža manje mogućnosti za zdrav smeh nego ranije. Istraživanja pokazuju da se deca smeju 300-400 puta dnevno, a odrasli to rade svega 15-17 puta. Zato je potreban napor da se ovaj oblik komunikacije zadrži u svakodnevnom životu
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.