Naučnici oživjeli alge stare 7.000 godina

Tim istraživača iz Njemačke uspio je da oživi ćelije algi koje su ležale zakopane na dnu Baltičkog mora više od 7.000 godina, bez svjetlosti i kiseonika.

Naučnici oživjeli alge stare 7.000 godina
FOTO: Depositphotos

Alge su milenijumima zarobljene ispod slojeva sedimenta, u potpunom mraku i bez pristupa kiseoniku. Ali nakon što su ih naučnici stavili u povoljne uslove, ćelije su se potpuno oporavile. Počeli su da proizvode kiseonik i množe se kao da nikada nisu bili uspavani. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

"Rastu i razmnožavaju se kao da se ništa nije dogodilo"
Prema istraživačkom timu, to je najstariji poznati organizam iz morskih sedimenata koji je uspješno obnovljen iz stanja neaktivnosti, što je izuzetan primjer u novoj naučnoj oblasti poznatoj kao “urrection Ecollet” (ekologija vaskrsenja).

“Nevjerovatno je da oživljene alge ne samo da su preživjele, već nisu izgubile ni svoje “cution” ili biološke funkcionalnosti, rekla je liderka studije Sarah Bolius sa Lajbnicovog instituta za istraživanje Baltičkog mora. "Oni rastu, dijele i fotosintezuju baš kao i njihovi moderni potomci."

Mnoge vrste u prirodi ulaze u stanje mirovanja, kao što je hibernacija kod sisara, uspjevaju da prežive teške uslove usporavanjem njihovog metabolizma i konzumiranjem prethodno uskladištene energije.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Ali Baltičkim morem vladaju izuzetno specifični uslovi koji omogućavaju nekim vrstama algi da prežive u stanju mirovanja mnogo duže nego obično. Nakon što se ćelije algi spuste na morsko dno, one se polako prekrivaju sedimentom, što ih dalje štiti od svjetlosti i razlaganja.

Najnoviji uzorci su uzeti sa dubine od skoro oko 240 metara, na području poznatom kao Istočna dubina Gotlanda, gd‌je su uslovi anoksični, gotovo bez kiseonika, što sprečava biološku degradaciju. U kombinaciji sa potpunom tamom, stvara savršeno okruženje za očuvanje algi kroz milenijume.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA