Devet glavnih pokazatelja autizma kod odraslih

Autizam je bolest koja može rano pokazati svoje simptome, ali se često dešava da se to ne dogodi sve do odraslog doba, što je često povezano s nedostatkom adekvatnih dijagnostičkih alata i fokusa na spoljašnje, a ne unutrašnje simptome.

Devet glavnih pokazatelja autizma kod odraslih
FOTO: Depositphotos

Stručnjaci psiholog doktor Megan Nef i Stefani Gardner-Vrajt, specijalista za autizam, objašnjavaju nekoliko ključnih znakova autizma kod odraslih, prenosi Ona.rs. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

1. Osjećaj da ste "drugi"

Osobe sa autizmom često osjećaju da su različite, što nije povremeno osjećanje, već stalni doživljaj. Osjećanje "drugačijeg" može biti suptilno ili snažno, ali se uvijek pojavljuje, a ne samo u određenim periodima života.

2. Problemi sa društvenim signalima

Osobe sa autizmom imaju poteškoća u tumačenju socijalnih signala, poput održavanja očnog kontakta ili prestanka smijeha tokom razgovora.

3. Zbunjena istorija odnosa

Romantični i platonski odnosi mogu biti zbunjujući i teški za uspostavljanje, a osobe sa autizmom ne razumiju uvijek zašto njihovi odnosi ne uspjevaju kao kod drugih.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

4. Senzorne razlike

Preosjetljivost na zvuke ili svjetlost je čest znak autizma. Osobe sa autizmom mogu biti ili previše osjetljive na određene zvuke ili potpuno nesvjesne njih.

5. Želja za rutinom

Osobe sa autizmom često napreduju u okruženju koje je dosljedno i predvidivo. Promjene mogu izazvati anksioznost, a rutine mogu obuhvatiti i male navike, kao što je omiljena šolja kafe ujutru.

6. Potreba za samoćom

Poslije društvenih situacija ili preopterećenja, autistične osobe često trebaju samoću kako bi se oporavile.

7. Intenzivni interesi

Osobe sa autizmom često razvijaju duboku strast prema određenim temama ili hobijima, koji postaju njihova centralna interesovanja.

8. Nisu sklone malim razgovorima

Osobe sa autizmom obično ne uživaju u malim razgovorima i mogu izbjegavati takve situacije.

9. Potreba za direktnom komunikacijom

Direktna i iskrena komunikacija je preferirana, a osobe sa autizmom obično su veoma doslovne u razumijevanju jezika.

Iako dijagnostikovanje autizma kod odraslih može biti izazovno, mnogi stručnjaci smatraju da je ovo otkriće validno, iako može izazvati osjećaj tugovanja zbog toga što niste imali ove informacije dok ste bili mlađi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA