Poznato koliko su vrtići iz Srpske zaradili prošle godine

Privatni vrtići u Republici Srpskoj, uprkos rastu troškova i krizi, ostvarili su lani dobit tešku 1,255 miliona maraka, što je za skoro 50.000 KM više nego godinu ranije. Iako je bilans pozitivan, vlasnici ovih predškolskih ustanova tvrde da jedva krpe kraj s krajem, zbog čega pojedini razmišljaju i o zatvaranju nekih objekata.

Poznato koliko su vrtići iz Srpske zaradili prošle godine

Prema podacima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF), privatni vrtići u Srpskoj lani su ostvarili prihod od 19,893 miliona maraka, od čega se 11,521 milion KM odnosi na predškolske ustanove sa područja Banjaluke, koje su zajedno zaradile 666.756 maraka, nekih 30.000 maraka manje u odnosu na godinu ranije, piše Glas. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Na samom vrhu po visini prihoda i zaradi, kako u Srpskoj, tako i u Banjaluci, prošle godine našao se klub za djecu "Zvjezdica" sa 227.664 maraka dobiti. Veliku dobit lani ostvario je i laktaški klub za djecu "Zvončica", koji je zaradio 125.431 KM, za 22.522 više nego "Petar Pan" u Bijeljini.

Na spisku privatnih predškolskih ustanova u Srpskoj koje se mogu pohvaliti dobrim zaradama je i "Mali princ" iz Banjaluke, koji je lani bio u plusu za 97.284 maraka, dok je "Montesori" ostvario dobit od 94.211 KM.

Vlasnica banjalučkog privatnog vrtića "Miki Maus", koji je drugi po visini prihoda u Srpskoj, Aleksandra Malević istakla je za "Glas Srpske" da su ogromni troškovi lani srezali njihovu dobit.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

- Naš vrtić ima pet objekata koji su puni. Cijena po djetetu je 450 maraka, a trenutno imamo oko 300 mališana. Posljednja korekcija je bila u martu, cijenu boravka smo podigli za oko 50 maraka - kazala je Malevićeva, dodajući da su im lani mnogo više rasli troškovi nego prihodi.

Zbog toga im je, kaže ona ne otkrivajući iznose, dobit dosta smanjena u osnovu na prethodne godine. 

Uzimajući sve to u obzir, istakla je ona, o proširivanju kapaciteta za šta postoji potreba i ne razmišljaju.

- Zbog ogromnih troškova postoji mogućnost da čak zatvorimo neku poslovnu jedinicu - rekla je Malevićeva.

Direktorica vrtića "Nova radost" u Istočnom Sarajevo Nagorka Govedarica kazala je da je cijena boravka mališana u ovom dijelu Srpske daleko ispod ekonomske. 

- Početkom godine smo imali najavu povećanja cijene, ali uzimajući u obzir i situaciju roditelja zbog silnih poskupljenja, odustali smo od toga. Ostali smo pri cijeni od 350 maraka i to na našu štetu -  rekla je Govedarica.

Iako na području ovog grada ima osam privatnih vrtića i dvije javne ustanove, potražnja za vrtićem, istakla je ona, jako je velika.

- To je jedini razlog zašto mi, uprkos enormnim troškovima, i dalje opstajemo. Veliki su gubici, ali jednostavno moramo da se borimo. Važno je da ne ulazimo u minus - kazala je Govedarica.

Dodala je da je gradska vlast obećala jednokratnu pomoć, kako bi zaustavila rast cijene boravka mališana u vrtićima.

Predstavnik roditelja djece koja idu u privatne vrtiće u Banjaluci Branko Crnogorac rekao je da je cijena boravka u ovim predškolskim ustanovama paprenija, ali i da su istovremeno uslovi mnogo bolji nego u javnim vrtićima.

- Sigurno da vlasnici nekih vrtića koriste situaciju na tržištu i naplaćuju više iznose nego što bi trebalo - kazao je Crnogorac.

Dodao je da prihodi i dobit ne rastu, ni privatni vrtići ne bi opstajali.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA