Mliječni put je spiralna galaksija koja sadrži tzv. gigantske molekularne filamente (GMFs), najgušće strukture koje prate spiralne krake. Neke od njih nazivaju se “kostima” galaksije jer povezuju različite oblasti formiranja zvijezda i otkrivaju važna kinematička svojstva molekularnih oblaka. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Jedan od najupečatljivijih filamenata naziva se “Kosmička zmija” (zvanično G359.13), dugačak oko 230 svjetlosnih godina. Istraživači su otkrili da je ova zmija “napukla” na dva mjesta i upravo se iz jedne od tih pukotina emituje radio i X-zračenje.
Prema novoj studiji, najvjerovatniji uzrok jeste pulsar, ekstremno magnetizovana neutronska zvijezda, koji je uletio u filament brzinom između 1,6 i 3,2 miliona kilometara na čas. Ovaj sudar je vjerovatno poremetio magnetno polje filamentu, izazvavši deformaciju strukture i ubrzavanje čestica, što je dovelo do emisije jakih radio talasa i X-zračenja.
Tim dalje objašnjava:
„Radio-luminiscencija i spektralna strmina ukazuju na prisustvo pulsara. Spektar je spljošten i postoji pojačana sinhrona emisija duž Kosmičke zmije, što sugeriše ubrizgavanje relativističkih čestica.“
Pored glavnog savijanja u strukturi gdje je najvjerovatnije došlo do udara, otkrivena je i sekundarna deformacija, za koju se pretpostavlja da je takođe izazvana prolaskom istog objekta velikom brzinom.
Ovo otkriće otvara nova pitanja o interakciji između brzo pokretnih objekata i struktura u galaktičkom jezgru. Astronomi planiraju dodatna zapažanja kako bi potvrdili ovu hipotezu, a i zato što je pametno imati na oku gigantsku zmiju koja se prostire kroz središte naše galaksije, čak i ako je udaljena 26.000 svjetlosnih godina od Zemlje, prenosi IFLScience.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.