Nepravilna njega može dovesti do izbljeđivanja boja, smanjenja kvaliteta vlakana ili čak do trajnog oštećenja tkanine. U ovom tekstu saznaćete kako da pravilno održavate različite vrste tekstila u svom domu, kao i efikasne metode za uklanjanje upornih fleka. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Održavanje posteljine i prekrivača
Posteljina i prekrivači su među najčešće korišćenim tekstilima u domu, pa je njihovo pravilno održavanje ključno za higijenu i udobnost. Stručnjaci preporučuju pranje posteljine najmanje jednom nedjeljno kako bi se uklonili znoj, bakterije i mrtve ćelije kože. Posebnu pažnju treba posvetiti materijalima poput pamuka, svile i satena, jer svaka tkanina zahtijeva poseban tretman.
Kada su u pitanju prekrivači za krevet svih dimenzija, treba ih redovno provjetravati i prati prema uputstvima proizvođača. Većina pamučnih i poliesterskih prekrivača može se prati na temperaturama do 60°C, dok se vuneni i svileni prekrivači peru ručno ili na programu za osjetljive tkanine. Takođe, sušenje na direktnom suncu može izblijedjeti boje, pa ih je najbolje sušiti u hladu ili na niskoj temperaturi u sušilici.
Dodatni savjet je da u mašinu za pranje dodate pola šolje sode bikarbone uz deterdžent, što će pomoći u neutralisanju neprijatnih mirisa i održavanju svježine tkanine. Ako želite mekšu posteljinu bez upotrebe omekšivača, koristite alkoholno sirće u ciklusu ispiranja.
Pravilno održavanje zavjesa
Zavjese često skupljaju prašinu, vlagu i mirise iz doma, pa je njihovo redovno čišćenje neophodno. Prije pranja, važno je provjeriti etiketu sa uputstvima proizvođača kako biste izbjegli oštećenje materijala. Lagane zavjese od pamuka ili lana mogu se prati u mašini na nižim temperaturama, dok se teške zavjese od baršuna ili svile moraju čistiti hemijski.
Zavjese od sintetičkih materijala mogu se osvježiti tako što ćete ih provjetriti na otvorenom i prebrisati krpom natopljenom blagim rastvorom sirćeta i vode. Ovaj trik uklanja prašinu i osvježava materijal bez potrebe za pranjem.
Za uklanjanje fleka sa zavjesa koristite pastu od sode bikarbone i vode. Nanesite je na fleku, ostavite da djeluje 15 minuta, a zatim isperite blagim deterdžentom. Ako su zavjese bijele, dodavanje malo limunovog soka u vodu za ispiranje može doprinijeti njihovom osvježavanju i izbjeljivanju. Istražite još raznih savjeta koje nudi ovaj ženski magazin i pronaći ćete razne zanimljivosti o životu, ali i održavanju životnog prostora.
Čišćenje tepiha i prostirki
Tepisi i prostirke su često izloženi velikom habanju i lako skupljaju prljavštinu, prašinu i grinje. Redovno usisavanje je osnovni korak u održavanju, ali dubinsko čišćenje je neophodno barem jednom u šest mjeseci.
Prirodni tepisi, poput vunenih ili pamučnih, zahtijevaju blaga sredstva za čišćenje, dok sintetički materijali mogu podnijeti jače deterdžente. Za osvježavanje tepiha možete koristiti sodu bikarbonu – pospite je po tepihu, ostavite da djeluje nekoliko sati, a zatim temeljno usisajte. Ovaj metod pomaže u uklanjanju mirisa i osvježavanju vlakana.
Za tvrdokorne fleke od vina ili kafe, nanesite rastvor sirćeta i vode (u odnosu 1:2) direktno na mrlju, ostavite nekoliko minuta, a zatim istrljajte čistom krpom. Ukoliko je fleka tvrdokorna, blaga pjena za brijanje može pomoći – nanesite je na fleku, ostavite 10 minuta i obrišite vlažnom krpom.
Održavanje tapaciranog namještaja
Tapacirani namještaj je podložan flekama i prašini, pa ga treba redovno usisavati i čistiti. Jedan od najboljih načina za održavanje svježine namještaja jeste korišćenje paročistača, koji dubinski prodire u tkaninu i uklanja nečistoće bez upotrebe agresivnih hemikalija.
Za brzo uklanjanje fleka od hrane ili pića, koristite mješavinu blagog deterdženta i mlake vode. Nanesite je na fleku pomoću mikrofiber krpe, nježno tapkajući umjesto trljanja, kako biste spriječili širenje mrlje.
Ako imate namještaj od antilopa ili mikrofibera, poseban savjet je korišćenje alkoholnog rastvora – sipajte malo izopropil alkohola na čistu krpu i lagano prebrišite zaprljano mjesto. Ovaj metod brzo suši materijal i ne ostavlja tragove vlage.
Efikasni trikovi za uklanjanje teških fleka
Neke fleke djeluju neizbrisivo, ali postoje efikasni trikovi koji mogu riješiti problem. Fleke od masnoće možete ukloniti pomoću kukuruznog skroba – pospite ga po mrlji, ostavite da upije masnoću 15 minuta, a zatim usisajte.
Fleke od crnog vina najbolje je tretirati odmah – pospite mrlju solju kako bi upila tečnost, zatim isperite hladnom vodom i operite blagim deterdžentom. Ako fleka ostane, nanesite mješavinu hidrogena i sode bikarbone, ostavite nekoliko minuta i isperite.
Za tragove hemijskih olovaka ili markera, koristite lak za kosu – naprskajte ga direktno na fleku, ostavite da djeluje minut-dva, a zatim prebrišite čistom krpom.
Pravilno održavanje tekstila u domu ne samo da produžava njegov vijek trajanja, već i doprinosi higijeni i estetskom izgledu prostora. Svaka vrsta tkanine zahtijeva specifičan tretman, pa je važno pridržavati se preporučenih metoda čišćenja i pranja. Uvođenjem redovnih navika održavanja, vaši tepisi, zavjese, posteljina i namještaj ostaće čisti, svježi i dugotrajni. Za još korisnih informacija posjetite naš sajt.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.