Pšenica je jesenas, prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, zasijana na 41.769 hektara, što je više u odnosu na prethodni proizvodni ciklus koji je bio iznad višegodišnjeg prosjeka. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Saša Lalić rekao je za "Glas" da bi prinosi pšenice, imajući u vidu dosadašnje agroekološke i klimatske uslove, ove godine trebalo da budu iznad višegodišnjeg prosjeka.
- Prošla godina je bila odlična, kako po pitanju kvaliteta, tako i prinosa. Ova bi, po svemu sudeći, trebalo da nadmaši prethodnu. Naravno, važno je da je urađeno đubrenje u sjetvi i prihrana u proljeće, kao i minimum dvije zaštite. Ukoliko je sve to ispoštovano, ne bi trebalo biti bojazni – kazao je Lalić, podsjećajući da je s ciljem podsticanja tekuće proizvodnje resorno ministarstvo donijelo niz mjera podrške sjetvi. Jedna od njih je i podrška za proizvodnju merkantilne pšenice, koja iznosi 500 KM po hektaru, odnosno 9,5 miliona KM ukupnih sredstava.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković kazao je da usjevi dobro izgledaju te da će, ako ne bude vremenskih neprilika, imati odlične prinose.
- Kako sada stvari stoje, realno je očekivati prinose nešto iznad prosjeka u zadnjih nekoliko godina, odnosno više od 5,5 tona po hektaru. S obzirom na to da je pšenica berzanska roba, plašim se da ćemo i ove godine imati dobre prinose, ali lošu cijenu – kazao je Marinković.
Dodao je da su lani uspjeli obezbijediti kvalitetan sortiment pšenice, koji daju zrno zadovoljavajućeg kvaliteta za mlinsko-pekarsku industriju zbog čega se nadaju da ni ove godine neće biti problema sa plasmanom hljebnog žita na domaćem tržištu.
Pod usjevima pšenice u Semberiji, gdje se ratari nadaju da će im vrijeme i dalje ići naruku, ove godine našlo se oko 18.000 hektara.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice Savo Bakajlić istakao je da očekuju dobar prinos, dok će se za otkupnu cijenu boriti kao i svake godine.
- Nadam se da nas ove godine mlinari, kao i mnogi drugi, neće opljačkati. Imamo viziju i neke ponude, ali neću da prejudiciram. Ono što je najvažnije jeste da je dobar dio ratara osigurao svoje usjeve - rekao je Bakajlić, dodajući da i u ovom dijelu Srpske očekuju dobar prinos i kvalitet.
Poljoprivrednik iz Lijevča polja Duško Banjac, koji pod pšenicom ima pet hektara, kazao je da bi ovo ljeto mogao požnjeti više nego lani.
- Očekujem da ću imati sedam - osam tona po hektaru, za tonu dvije više u odnosu na prošlo ljeto. Dio pšenice ću, kao i svake godine, ostaviti da prehranim stoku, dok ću ostatak prodati - kazao je Banjac.
Kukuruz
Prema riječima Save Bakajlića kukuruz je, za razliku od pšenice, u kritičnoj fazi.
- Kukuruz je požutio i nema šta ga nije snašlo ove godine zbog nižih temperatura - rekao je Bakajlić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.