Vasiljevićeva je navela da dobrovoljni penzijski fondovi, kao institucije kolektivnog investiranja, predstavljaju jedan od odgovora na demografsku sliku Republike Srpske, s obzirom na to da preko očekivanih prinosa fondovi mogu obezbijediti veće penzije za svoje članove. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
"Osim toga, ovaj oblik penzijskog osiguranja predstavlja alternativu dugoročne štednje za starost stanovništvu koje nije uključeno u obavezno penzijsko osiguranje", naglasila je Vasiljevićeva obrazlažući zakonsko rješenje u Narodnoj skupštini Srpske.
Ona je pojasnila da se najznačajnije izmjene i dopune zakona odnose na proširivanje djelatnosti društava za upravljanje, povećanje visine osnovnog kapitala, te omogućavanje fizičkim licima da učestvuju u osnovnom kapitalu do 10 odsto.
Prema njenim riječima, s ciljem prilagođavanja tržišnim prilikama i dugoročne održivosti svih segmenata finansijskog sektora, prepoznata je spremnost društava za upravljanje da, uz ispunjavanje dodatnih zahtjeva i pribavljanje dozvole Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske dobiju mogućnost da osnuju i upravljaju otvorenim investicionim fondom sa javnom ponudom.
Budući da se kapitalni zahtjevi nisu mijenjali od 2009. godine, odnosno od donošenja zakona, a da su se tržišne prilike usljed opšte inflacije, kao posljedice različitih negativnih uticaja značajno promijenile, predloženo je da se, s ciljem kapitalnog jačanja društva za upravljanje, minimalni osnovni kapital poveća sa 2.000.000 KM na 3.000.000 KM u periodu od tri godine od dana stupanja na snagu izmjena i dopuna zakona.
U Republici Srpskoj posluje jedno društvo za upravljanje i jedan dobrovoljni penzijski fond, koji su osnovani 2017. godine.
Na dan 30. jun 2024. godine, ukupan broj aktivnih članova dobrovoljnog penzijskog fonda, kojim upravlja to društvo, iznosio je 38.515, a što je za 609 članova više u odnosu na kraj 2023. godine.
Ukupna neto imovina dobrovoljnog penzijskog fonda povećana je 12,9 odsto u odnosu na kraj 2023. godine, te sa stanjem na dan 30. jun 2024. godine iznosila je 40,4 miliona KM.
Poslanik Ujedinjene Srpske Milan Trninić pohvalio je predloženo zakonsko rješenje, te ocijenio da se na penzijske fondove treba gledati kao na vid štednje.
Samostalni poslanik Željko Dubravac ocijenio je da je riječ o pozitivnim pomacima kada je riječ o predloženim izmjenama Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima.
On je rekao da je za Srpsku ključna mogućnost izdvajanja korisnika prema dobrovoljnom fondu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.