Vrijednost prodaje proizvoda šumarstva u prvom kvartalu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, iznosila je 38,181 milion maraka, što je manje u odnosu na isti period lani, kada je to bilo 48,564 miliona KM, piše Glas. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori Republike Srpske Igor Andrić rekao je za "Glas Srpske" da je negativni trend nastavljen i u ovoj godini, kada su poslovanje dodatno otežale vremenske neprilike, koje nisu dozvoljavale izlazak na teren.
- Za razliku od trupaca, koji su traženi, smanjena potražnja za određenim drvnim sortimentima, poput ogrevnog i celuloznog drveta, nastavljena je i ove godine. Velike zalihe tog drveta kako u šumi, tako i na lagerima, prave pometnje, jer radnici, kad uđu u šumu da usijeku stablo, ne mogu da biraju šta će da uzeti. Problem je što se jedan dio može očas prodati, a za drugi nema mjesta ni u skladištu - objasnio je Andrić.
Dodao je da je potražnja za ogrevnim drvetom gotovo nikakva zato što se ljudi masovno griju na struju ili ugrađuju toplotne pumpe iako cijena ovog proizvoda nije rasla.
- Preduzeća koja su ranije trošila te vrste drvnih sortimenata više ne rade, odnosno ne povlače količine koje su prije uzimala, zbog čega su ostali veliki viškovi te robe - kazao je Andrić.
Prema njegovim riječima, zbog teške situacije u sektoru prerade drveta u drvnoj industriji i u ovoj godini bez posla je ostalo na desetine ljudi.
Predsjednik Udruženja drvoprerađivača RS Darko Partalo istakao je da pad proizvodnje i prodaje namještaja ne prestaje.
- Tržište je i dalje prezasićeno i situacija je dosta teška. Prerada drveta i proizvodnja namještaja doživjela je sunovrat, između ostalog, i zbog nedostatka sirovine, tačnije trupaca - kazao je Partalo.
Dodao je da su promet i proizvodnja u posljednje tri godine pali za oko 50 odsto u odnosu na 2022. godinu, što je, tvrdi, veliki problem.
- Kako bismo donijeli neko rješenje, u ponedjeljak ćemo se sastati sa predstavnicima Vlade Republike Srpske i preduzeća "Šume Republike Srpske" jer ovako više ne ide. Iznijećemo svoje stavove, a vidjećemo koji su njihovi prijedlozi, koji bi zaustavili ili bar ublažili dalji pad i na taj način pomogli drvnoj industriji da preživi - rekao je Partalo.
Najveći pad prodaje, kaže Partalo, osjete u zapadnoj Evropi, koja je njihovo glavno tržište, mada se kriza isto tako osjeti i na domaćem terenu, gdje ogrevno drvo, pelet i briket gotovo da niko neće.
OSTALI PROIZVODI
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, vrijednost prodaje proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva u Republici Srpskoj u prvom tromjesečju iz vlastite proizvodnje poslovnih subjekata i njihovih dijelova bila je 89,37 miliona KM ili manja za 14,2 odsto nego u istom periodu lani. Vrijednost otkupa od porodičnih poljoprivrednih gazdinstava u Srpskoj u prvom tromjesečju bila je 39,6 miliona KM i veća je za 6,5 odsto nego u istom periodu lani. Najveća vrijednost otkupa od gotovo 30,5 miliona KM registrovana je kod stočarskih proizvoda, a zatim 7,58 miliona KM od otkupa ratarskih proizvoda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.