Mladencima poklonio lažnih 500 evra pa tražio kusur

Da li ste sigurni da novčanica u vašem novčaniku nije lažna? Dok svakodnevno prelaze iz ruke u ruku, ne možemo uvijek biti sigurni da je baš svaka novčanica ispravna. Prepoznavanje falsifikata postao je ozbiljan izazov.

Mladencima poklonio lažnih 500 evra pa tražio kusur
FOTO: Depositphotos

Zamislite da vam prilazi gost na vašoj svadbi, pruža kao poklon novčanicu od 500 evra - i zatraži da mu vratite kusur od 300 evra. To se zaista desilo i to u Srbiji. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Naime, već u prva tri mjeseca ove godine otkrivena je tačno 2.361 lažna novčanica u Srbiji. Od toga 450 komada čine dinari a 1.911 strane valute, pokazuju podaci Narodne banke Srbije (NBS). Među falsifikatima bilo je najviše evra, zatim dinara i američkih dolara.

Da je pomenuta nesvakidašnja situacija za nekoga bila realnost, potvrdili su upravo iz Narodne banke.

"Lažni novac se najčešće koristi za kupovinu robe ili usluga ili vraćanje dugova, a registrovan je i slučaj puštanja u opticaj falsifikovanog novca u vidu poklona na svadbi gde je falsifikator dao jednu lažnu novčanicu od 500 evra i tražio kusur od 300 evra", naveli su iz Narodne banke Srbije za B92.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Lažni novac najčešće se plasira na mjestima sa većim prometom i slabijim nadzorom, poput pijaca, diskoteka, noćnih klubova ili uličnih prodajnih punktova.

Takođe, iz NBS su upozorili da se falsifikati često koriste za tzv. "kusur strategiju", kada se kupovina robe ili usluge male vrijednosti obavi lažnim novcem s ciljem da se dobije autentičan novac u kusuru.

Na taj način se bezvrijedan papir mijenja za autentičan novac, pri čemu je kupljena roba ili plaćena usluga za falsifikatora potpuno nebitna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA