Strategijom razvoja preduzetništva žena Republike Srpske za period 2025-2031. godine, koju je nedavno usvojila Vlada Srpske predviđena je realizacija tri strateška cilja sa prioritetima – jačanje konkurentnosti poslovnih subjekata koje pokreću i vode preduzetnice, što će se realizovati kroz obezbjeđivanje boljeg pristup finansijama za preduzetnice, unapređenje dostupnosti obuka i podršku udruživanju i umrežavanju preduzetnica. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Drugi cilj je unapređivanje poslovnog okruženja za dalji razvoj preduzetništva žena što će se realizovati kroz efikasniju primjenu politike preduzetništva žena i njenu promociju.
Podrška razvoju preduzetništva žena u specifičnim oblastima, treći je strateško cilj, što će se realizovati podrškom preduzetnicama u oblastima tradicionalnog zanatstva, nastavkom podrške razvoju žena na selu kao kroz podršku razvoju preduzetništva žena u oblastima zelene i digitalne ekonomije, kreativne industrije, IKT i drugim oblastima.
Kako je naglašeno, utvrđene su i mjere, aktivnosti, strateški projekti, indikatori, nosioci i okvirni finansijski plan, koji za sedmogodišnji period iznosi ukupno 19.660.000 KM, a realizovaće se u skladu sa raspoloživim resursima.
Kao rezultat sprovođenja Strategije u narednom periodu očekuje se veće učešće preduzetništva žena u privredi Republike Srpske, jačanje preduzetništva žena u svim dijelovima Srpske, promocija rada i uloge preduzetnica u privredi kao uzora budućim mladim preduzetnicama koje će pokrenuti svoj biznis, te veća direktna i indirektna podrška preduzetnicama iz domaćih i međunarodnih izvora.
Očekuje se da bude očuvana i oblast tradicionalnog zanatstva sa fokusom na žene subjekte i organizacije koje vode žene te razvoj preduzetništva žena u specifičnim oblastima /zelene i digitalne ekonomije, kreativne industrije, IKT, briga i njega i druge oblasti/.
U resornom ministarstvu navode da je strategija novi dokument, koji predstavlja nastavak politika podrške ovoj oblasti kao i novih vidova podrške.
"Imajući u vidu da se poslovanje privrednih subjekata mora kontinuirano unapređivati a posebno po pitanju digitalizacije i zelene tranzicije važno je da preduzetnice dobiju podršku za unapređenje poslovanja u ovim oblastima", pojašnjavaju u Ministarstvu.
Osim toga, naglašava se, svi vidovi finansijske podrške su i dalje bitni za preduzetnice, kao i podrška u promociji i umrežavanju.
Strategijom je predviđena i podrška za nove oblasti kao što su poslovanje preduzetnica u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, kreativnih industrija, STEM oblasti /nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika/ te oblasti brige i njege.
U resornom ministarstvu naglašavaju da žene preduzetnice zauzimaju značajno mjesto u privredi jer subjekti u vlasništvu i suvlasništvu žena imaju učešće od 27,95 odsto u ukupnom broju subjekata u Republici Srpskoj.
Cilj je da se povećava učešće žena u broju subjekata ali i u oblastima gdje posluje manji broj preduzetnica.
Budući da je veće učešće žena u uslužnim oblastima, a manje u proizvodnim i drugim sektorima, bitno je da se kontinuirano povećava učešće žena u ovim oblastima.
"Takođe je važno da se poveća broj žena u STEM oblastima odnosno u oblastima nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike. Osim ovih oblasti svakako je važno da se poveća broj žena preduzetnica u oblastima IKT-a, kreativnih industrija i drugih oblasti. Posebno je važno da se stimuliše ulazak mladih žena u preduzetništvo", ističu u Ministarstvu privrede i preduzetništva.
Postojanje sektorske strategije usmjerene specifično na podršku preduzetnicima značajno je uticalo na bolju vidljivost žena i njihovu ulogu u ukupnom poslovanju kao i smanjenje eventualnih predrasuda i prepreka kada je u pitanju poslovanje subjekata u vlasništvu žena.
U Ministarstvu kažu da se aktivnosti podrške ovim oblastima odnose na finansijsku podršku, podršku organizovanju obuka i manifestacija, podršku umrežavanju i drugim aktivnostima i realizaciji projekata.
"To će doprinijeti da se razvija preduzetništvo žena odnosno pokreću nove početne poslovne aktivnosti, razvijaju postojeći biznisi i povezuju preduzetnice", naglašavaju u resornom ministarstvu.
Ove vrste podrške su bitne za poslovanje žena i u svim ostalim oblastima jer omoućuju unapređenje poslovanja i bolju vidljivost žena u privredi Srpske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.