Odluku je donio Upravni odbor Agencije na danas održanoj sjednici, a njome su definisani kriterijumi u postupku izdavanja dozvole. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Između ostalog, IRB mora dostaviti procjenu rizika, poslovni plan, opis uspostavljenih procedura po pitanju bezbjednosti podataka, mjere za zaštitu deponovanih sredstava, program i plan rada interne revizije.
Nakon što kompletiraju dokumentaciju i podnesu zahtjev, Agencija za bankarstvo će donijeti konačnu odluku u roku od 30 dana.
Takođe, na današnjoj sjednici je donesena i Odluka o načinu sprovođenja nadzora nad poslovima platnog prometa IRB-a.
U njoj se navodi da će Agencija posrednim i neposrednim nadzorom pratiti i ocjenjivati usklađenost poslovanja IRB-a, primjenu propisa iz oblasti sprečavanja pranja novca, kvalitet, tačnost i pouzdanost kod izvještavanja, piše Capital.
Takođe, Agencija skreće pažnju da u svoje ime može angažovati i revizorsku kuću, a o trošku banke.
IRB je sa druge strane dužan da predstavnicima Agencije omogući da nesmetano vrše nadzor u poslovnu dokumentaciju i podatke, pristup svim prostorijama banke kao i posebnu prostoriju u kojoj će vršiti nadzor.
Podsjećamo, Izmjenama Zakona o investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske u julu prošle godine, stvorene su zakonske pretpostavke da IRB obavlja platni promet i prima novčane depozite.
Ovaj potez je u javnosti ocijenjen kao pokušaj vlasti da spasi firme sa američke crne liste kojima su komercijalne banke ugasile račune i otkazale saradnju.
Zakon je donesen neposredno nakon što su brojne kompanije, ali i pojedinci dospjeli na sankcije Američke kancelarije za kontrolu imovine stranaca OFAC zbog povezanosti sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom i članovima njegove porodice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.