Nova pravila za plaćanje poreza na imovinu

Cilj sistema masovne procjene vrijednosti nepokretnosti je da svaka nekretnina na području Republike Srpske bude evidentirana, a građani bi ubuduće porez na nekretnine trebalo da plaćaju na osnovu realne i aktuelne vrijednosti svoje imovine, umjesto na osnovu neujednačenih ili zastarjelih kriterijuma.

Nova pravila za plaćanje poreza na imovinu

Iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove kazali su "Glasu" da sistema masovne procjene vrijednosti nepokretnosti u Republici Srpskoj predstavlja strateški korak sa brojnim koristima. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

- Taj sistem značajno će unaprijediti efikasnost rada jedinica lokalne samouprave. Precizni podaci o vrijednosti i rasprostranjenosti imovine biće korišćeni u domenima urbanističkog planiranja, planiranja budžeta te kreiranja politika usmjerenih ka privlačenju investicija i održivom razvoju - naveli su u Republičkoj upravi.

Takođe dodaju da je sa aspekta socijalne pravde posebno važno naglasiti da će ovaj sistem doprinijeti pravednijoj raspodjeli poreskog tereta.

- Građani će ubuduće porez na nepokretnosti plaćati na osnovu realne i aktuelne vrijednosti svoje imovine, umjesto na osnovu neujednačenih ili zastarjelih kriterijuma - poručili su iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Rad na uvođenju ovog sistema, podsjećaju, započet je prije svega kroz realizaciju pilot-projekata u 2020. godini u Banjaluci, Laktašima, Srpcu i Gradišci, u kojima je izvršen popis nepokretnosti.

- Pilot-projekti su dali korisne podatke iz kojih su uočene značajne razlike između postojećih evidencija i stanja na terenu. Trenutno radimo na nastavku ovih aktivnosti, a u prethodnom periodu obavili smo sastanke sa predstavnicima 11 lokalnih zajednica u Srpskoj, s ciljem pripreme za početak prikupljanja podataka neophodnih za uvođenje sistema masovne procjene vrijednosti nepokretnosti - naglasili su u Republičkoj upravi.

Kako su naveli riječ je o velikom iskoraku u pravcu modernizacije i pravičnijeg upravljanja javnim resursima.

- U prvoj fazi idemo sa popisom nepokretnosti u 11 lokalnih samouprava. Nastavak rada na ovim aktivnosti planiran je i kroz novi projekat Svjetske banke, koji je u fazi pripreme, a koji je predviđeno da traje pet godina, tako da okončanje ovog procesa očekujemo u tom roku - zaključili su iz Republičke uprave.

Kroz pilot-projekat u Banjaluci utvrđeno je da postoji oko 20 odsto nepokretnosti koje nisu prijavljene te isto toliko onih koje nisu pravilno prijavljene.

Direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Dragan Stanković kazao je da će pomenuti sistem donijeti benefite budžetu, ali i građanima.

- Bitno je da imamo evidenciju o svim nekretninama. Mora se znati šta koliko vrijedi i čije je vlasništvo - kazao je Stanković i dodao da od 30 do 40 odsto nepokretnosti u Srpskoj nije oporezovano.

U pilot-projektu učestvovala je i opština Laktaši, čiji su podaci o nepokretnostima povezani između Republičke uprave i Poreske uprave.

- U prethodne tri godine imali smo dva službenika koji su na terenu išli od nepokretnosti do nepokretnosti i provjeravali tačnost podataka. Novi sistem procjene prema najavama biće moderniji, jer će se takođe snimati nepokretnosti iz aviona, gdje je to moguće, ali biće korišćeni i najsavremeniji skeneri. Plan je da svaka vrijednost nekretnine bude evidentirana i da bude utvrđena njena površina - kazao je "Glasu" gradski menadžer Laktaša Miloš Gvero.

Takođe, navodi on, ova lokalna zajednica je krajem 2020. godine imala naplatu poreza na nepokretnosti u iznosu od oko 890.000 maraka, dok je na kraju 2024. godine imala oko dva miliona KM.

- Razlika je veća od milion maraka. Pored toga treba uzeti u obzir da mi nismo popisali sve nepokretnosti, odnosno popisano je negdje dvije trećine katastarskih opština. Prema nekim procjenama Laktaši zbog neevidentiranih nekretnina i izbjegavanja plaćanja poreza na nepokretnosti gube oko dva miliona maraka, dok je Banjaluka prema procjenama u minusu od pet do deset miliona - zaključio je Gvero.

Trenutna pravila

Prema zakonu koji je trenutno na snazi vlasnici nekretnina oslobođeni su plaćanja poreza na 50 kvadratnih metara stambenog prostora. Pored toga svaki član domaćinstva oslobođen je po dodatnih 10 metara kvadratnih. Porez stanovnici plaćaju u dvije rate godišnje, a svaka lokalna zajednica odlučuje koliko će stopa poreza iznositi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA