"Kada je u pitanju isplata tog duga, još nema ništa novo. Još nema informacija o tome kada će pare leći, na sceni je samo prebacivanje loptice", tvrdi izvor "Nezavisnih novina". TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Jedino što je za sada definitivno poznato jeste da će ovaj ogromni dug na kraju morati da plati Republika Srpska, jer je obavezana da slovenačkoj kompaniji isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu. Republika Srpska bi, vrlo je izvjestan scenario, na osnovni dug mogla platiti i masne kamate, koje iznose oko 9.570 evra po danu.
Šta se konkretno trenutno preduzima u vezi s pitanjem izmirenja duga prema "Viaductu" i kada će predmetni dug biti izmiren, pitali smo Ministarstvo finansija i trezora BiH, odakle, u najkraćem, poručuju da se čeka na zakon o budžetu za ovu godinu.
"Ministarstvo finansija i trezora BiH je uključilo plaćanje po arbitražnoj presudi u Nacrt budžeta za 2025. godinu, koji je usvojen od strane Savjeta ministara BiH i upućen Predsjedništvu BiH na dalju proceduru. U ovom momentu nismo dobili zaključak Predsjedništva BiH u vezi sa istim. Plaćanje će biti operativno moguće za Ministarstvo finansija i trezora BiH po usvajanju zakona o budžetu za 2025. godinu", rekli su za "Nezavisne novine" iz ovog ministarstva.
Predsjedništvo BiH je, podsjetimo, 12. maja, na vanrednoj sjednici razmatralo slučaj "Viaduct". U donesenim zaključcima, između ostalog, pozvalo je Savjet ministara BiH da bez odgađanja preduzme sve mjere iz svoje nadležnosti za izvršenje presude ISCID tribunala, s obavezom da se, pri njenom izvršenju, zaštiti imovina i imovinski interesi BiH, kako u državi tako i izvan države, kao i da se spriječi nastanak dalje štete, a posebno da preduzme i sve druge mjere na zaštiti međunarodnog kredibiliteta i ugleda BiH.
Na ranijoj sjednici Savjeta ministara BiH prošao je prijedlog ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića, a koji uključuje isplatu duga "Viaductu" od novca Centralne banke (CB) BiH. Međutim, to je naišlo na otpor u ovoj banci.
"Uvažavajući novonastalu situaciju, a u skladu sa zakonskim normama i mandatom CB BiH, uplata dijela čistog profita na račun institucije zadužene za budžet Bosne i Hercegovine neće biti izvršena sve dok postoji mogućnost ugrožavanja imovine CB BiH i time ugrožavanja stabilnosti CB BiH, kao i monetarne i finansijske stabilnosti", rekli su ranije iz CB BiH.
Nedugo nakon toga, članovi Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj Parlamentarne skupštine BiH održali su radni sastanak sa guvernerkom CB BiH Jasminom Selimović i viceguvernerom Emirom Kurtićem o predmetu "Viaduct protiv BiH", nakon čega je Selimovićeva potvrdila raniji stav CB BiH.
"Centralna banka BiH održala je sastanak sa članovima Zajedničke komisije, izložili smo retrospektivu u slučaju' Viaduct'. Sve do trenutka dok ovaj slučaj ne bude riješen, ne izvršavamo transfer dijela čistog profita. Imamo obavezu da zaštitimo finansijski sistem BiH, i to i radimo ", navela je Selimovićeva.
Podsjećamo, dug slovenačkoj firmi "Viaduct" nastao je nakon što je Vlada Republike Srpske prekršila uslove iz ugovora o koncesiji za izgradnju dvije hidroelektrane na rijeci Vrbas, koji je dodijelila ovoj firmi.
Kako je potvrđeno "Nezavisnim novinama", predmet koji se odnosi na slučaj "Viaduct" postoji u Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka, kao i u Tužilaštvu BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.