Iz informacije o stanju u oblasti migracija u BiH za 2024. godinu koju je sačinilo Ministarstvo bezbjednosti navedeno je da je strancima u BiH lani odobreno 14.909 privremenih boravaka, piše Glas Srpske. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Od tog broja 6.256 je prvih privremenih boravaka, dok je produženo 8.653 boravka.
Takođe, ukupan broj privremenih boravaka povećan je za 10,6 odsto u odnosu na godinu ranije kada su nadležne institucije dale zeleno svjetlo za 13.481 boravak u zemlji.
- Glavni razlozi za odobrenje privremenog boravka u prošloj godini su rad sa radnom dozvolom, spajanje porodice, rad bez radne dozvole i obrazovanje - stoji u informaciji o stanju u oblasti migracija koju će sutra razmotriti Zajednička komisija za ljudska prava parlamenta BiH.
Najveći broj privremenih boravaka odobren je državljanima Turske i to 3.166, dok su na drugom mjestu državljani Srbije kojima je data dozvola za 1.956 privremenih boravaka.
Slijede državljani Hrvatske kojima je odobreno 872 privremena boravka, zatim Indije sa 805, dok su na petoj poziciji državljani Kine sa 714 privremenih boravaka.
Takođe, u prošloj godini odobreno je 430 stalnih boravaka, što predstavlja pad za 3,6 odsto u odnosu na godinu ranije kada je odobreno 446 stalnih boravaka. Najveći broj stalnih boravaka u 2024. godini odobren je državljanima Hrvatske (57), Crne Gore (52), Austrije (36) i Turske (36).
Predstavnici poslodavaca u BiH navode da je donekle bilo i za očekivati da će strani radnici koji su angažovani u BiH početi da dovode i članove svoje porodice.
- U kolikoj je to mjeri sada izraženo, ne znamo. Svi koji se odlučuju da dovedu i svoje porodice vjerovatno će nastojati da ih zaposle na domaćem tržištu pa bi i to donekle moglo da nadomjesti nedostatak radne snage u zemlji. Ne vjerujem da im je cilj da dođu i da ne rade - kazao je "Glasu" predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović.
Navodi i da je očigledno da državljani BiH odvode kompletne porodice u zapadnu Evropu, dok sa druge strane radnici iz Turske i Indije nastoje da u BiH, ali i u zemlje regiona, dovedu članove svoje porodice.
- Neke od tih porodica će i ostati ovdje, kao što su se i neki naši državljani zaposlili u Njemačkoj, Austriji, Italiji i tamo odveli svoje porodice. Neki su odlučili i da se ne vraćaju i da tamo ostanu da žive sa djecom i suprugama koje su odveli. Sve su to slični scenariji - poručio je Smailbegović.
Komentar od Udruženja poslodavaca RS, u kolikom obimu trenutno strani radnici dovode svoje porodice, juče nismo uspjeli dobiti.
Nezaustavljiv proces
Predstavnici udruženja poslodavaca navode i da su do sada imali nekoliko sastanaka sa predstavnicima Međunarodne organizacije za migracije (IOM) na temu migracija.
- Na prvom sastanku sam shvatio da je migracije nemoguće zaustaviti, ali da se nekim mjerama mogu samo smanjiti i ublažiti. Jednostavno ljudi kada se pokrenu u tom procesu, nemoguće ih je zaustaviti. Takođe, UN na te migracije ne gleda negativno, već smatra da su to pozitivni trendovi. Kod nas se na te migracije i dalje gleda sa nekim negativnim predznakom - poručio je Smailbegović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.