Svjetska ekonomija pred restartom

Svjetska ekonomija funkcioniše poput superkompjutera – neprekidno procesuira trilione podataka o cijenama, proizvodnji, prihodima i bogatstvu, kreirajući okvir za ono što danas nazivamo kapitalizmom.

Svjetska ekonomija pred restartom
FOTO: Depositphotos

No, baš kao i svaki računar, ovaj sistem zavisi od hardvera (tržišta, institucije, regulative) i softvera – to jest, dominantnih ekonomskih ideja koje definišu svrhu ekonomije u datom vremenu, piše Biznis.ba TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Upravo sada, taj “računar” se ponovo resetuje.

Veliki ekonomski reset

Suočeni smo sa krajem američki vođene ere globalizacije, slobodne trgovine i otvorenih društava. Poslije godina carinskih ratova, nepovjerenja na tržištima, pada dolara i sve većeg populizma, svjetska ekonomija ne traži samo novi softver – već i potpuni hardverski remont. Drugim riječima: počinje nova era kapitalizma, ali niko još tačno ne zna kakva će ona biti.

Od Novog dogovora do neoliberalizma

Posljednji veliki reset dogodio se 1930-ih nakon Velike depresije, kada je “New Deal” Frenklina D. Ruzvelta redizajnirao sistem oko ideje pune zaposlenosti. Ta paradigma trajala je do sredine 1970-ih, kada su rast plata i inflacija počeli da potkopavaju profite.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Tada dolazi nova era: neoliberalizam. Pokret predvođen Reganom i Tačerovom transformisao je sistem – cilj više nije bila zaposlenost, već stabilnost cijena, mobilnost kapitala i rast kroz globalizaciju. Centralne banke postale su nezavisne, sindikati oslabljeni, a tržišta deregulirana.

Sljedeći krah – i populistički odgovor

No, taj sistem je imao bug – uspon profita pratio je pad plata, deindustrijalizacija i rast nejednakosti. Kredit je zamijenio plate. Kada je balon pukao 2008. godine, spas su omogućile centralne banke, ali po cijenu rastućeg javnog duga i mjera štednje koje su najviše pogodile radničku klasu. Već 2016. dolazi politički odgovor: Brexit, pa zatim Donald Tramp.

Trampova politika – prvo iznutra – nije donijela koherentan novi model, ali je otvorila vrata resetu. Njegov drugi mandat usmjeren je na industrijalizaciju kroz carine, smanjenje imigracije i podsticaj tradicionalnih porodičnih vrijednosti – što analitičari nazivaju „regresivnom modernizacijom“, prenosi Investitor me. To je povratak idejama iz 1940-ih i 1950-ih, bez jasne vizije za 21. vijek.

Budućnost kapitalizma: Tri puta ka naprijed

Ljevica trenutno nudi tri odgovora:

– Status quo – čekati da Trampov populizam sam sebe uništi. – Lijevi populizam – pokret oko Bernieja Sandersa i AOC koji želi ekonomiju za obične ljude. – Agenda obilja – progresivne reforme sa manjim regulacijama i većim rastom.

Ali nijedna opcija još nema dominantnu podršku.

Vrijeme za odlučne ideje

Jedno je jasno: novi svjetski poredak se ne dešava – on se već formira. Nije fiksiran, još se može oblikovati. No, ako se ništa ne ponudi kao alternativa regresivnoj modernizaciji, ona može prevladati. Potrebne su nam nove ideje – ali još više, političari sa hrabrošću da ih sprovedu, prenosi Bankar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA