Kako se navodi u saopštenju ovog univerziteta i Instituta za virologiju i imunologiju (IVI), s obzirom na nedavni porast broja slučajeva mpoks virusa u svijetu, ovo otkriće ima veliki značaj i iz perspektive zaštite javnog zdravlja, prenosi Svisinfo. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Mpoks (majmunske boginje), ubrzano se raširio u mnogim zemljama proteklih godina.
Bolest često ima blage simptome nalik gripu i osipu, ali mogu da nastanu i ozbiljne komplikacije, upozorili su švajcarski naučnici, prenosi Tanjug.
Kod oko tri odsto inficiranih u periodu između 1985. i 2021. razvili su se neurološki simptomi, kao što je encefalitis, a u nekim slučajevima došlo je do smrtnog ishoda.
"Uticaj ovog virusa na centralni nervni sistem čoveka još nije dovoljno ispitan", pokazuje studija iz Berna.
Da bi proučili da li se virus širi i na mozak, naučnici su iskoristili takozvane organoide mozga, trodimenzionalne minijaturne modele proizvedene u laboratoriji od matičnih ćelija, koje su izložili uzorku virusa.
Oni su došli do zaključka da se virus širio i doveo do formiranja neurodegenerativnih zadebljanja koja se javljaju kod bolesti kao što je Alchajmer.
Tim istraživača takođe je testirao efekat lijeka "tekovirimat" koji je uspio znatno da smanji količinu virusa u dijelovima mozga.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.