Naučnici razvili bateriju koja će preokrenuti industriju električnih automobila

Korejski naučnici razvili su novu tehnologiju za litijum-jonske baterije koja koristi silicijumsku anodu umesto grafita, što bi moglo desetoostruko povećati kapacitet baterija i omogućiti električnim vozilima da prelaze do 5.000 km s jednim punjenjem.

Naučnici razvili bateriju koja će preokrenuti industriju električnih automobila
FOTO: Depositphotos / Ilustracija

Korejski naučnici sa Univerziteta za nauku i tehnologiju Pohang i Univerziteta Sogang tvrde da su razvili novu tehnologiju za litijum-jonske baterije koja bi mogla drastično promijeniti pravila igre. Nedavno su javno demonstrirali svoju tehnologiju. Trenutno litijum-jonske baterije dominiraju industrijom, a većina koristi anodu napravljenu od grafita. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Naučnici širom svijeta već godinama pokušavaju da zamijene grafit silicijumom zbog njegovih potencijalnih prednosti. Međutim, primjena silicijuma nailazi na brojne tehničke probleme - on ima slabu provodljivost i mijenja zapreminu tokom punjenja i pražnjenja, što uzrokuje pucanje anode.

Sada, međutim, korejski tim tvrdi da je pronašao rješenje koje omogućava upotrebu silicijumske anode. Naučnici Sođin Park (hemija), Jun Su Kim (nauka i inženjering materijala) i Džegon Rju (hemija i biomolekularni inženjering) otkrili su da je ključ uspjeha - polimerno vezivo.

Umjesto grafita, koristi se silicijumska anoda u kombinaciji sa specijalno dizajniranim slojevito nabijenim polimerima koji kontrolišu širenje zapremine tokom ciklusa punjenja i pražnjenja, obezbjeđujući tako stabilnost baterije.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Istraživači tvrde da njihova tehnologija omogućava bateriji deset puta veći kapacitet u poređenju sa postojećim litijum-jonskim rješenjima.

U praksi to znači da bi električni automobil koji danas prelazi 500 kilometara, u budućnosti mogao da pređe i do 5.000 kilometara s jednim punjenjem. Novi polimeri koriste ne samo vodonične veze, već i jače sile između pozitivnih i negativnih naelektrisanja.

Te sile su snažnije, ali reverzibilne, što omogućava bolju kontrolu širenja zapremine. Naučnici su takođe koristili polietilen glikol kako bi poboljšali fizička svojstva elektroda i olakšali difuziju litijumskih jona, čime su postigli visoku energetsku gustinu u elektrodi. Za sada nije poznato kada bi ova tehnologija mogla biti komercijalizovana, ali potencijal je ogroman.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA