Kako je saopšteno iz banjalučkog Doma zdravlja pomoć najčešće traže pacijenti sa kardiovaskularnim bolestima, hipertenzijom, srčanim aritmijama, koronarnom bolešću, kao i osobe s oboljenjima muskulo-skeletnog sistema. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
- Visoke temperature dodatno iscrpljuju organizam, a pacijenti se žale na umor, pospanost, vrtoglavice i promjene raspoloženja - navode iz ove ustanove.
Dodaju da do sada u ambulantama porodične medicine nisu zabilježeni slučajevi sunčanice niti toplotnog udara, ali se intervencije Službe hitne medicinske pomoći češće obavljaju u popodnevnim i večernjim časovima, naročito na javnim mjestima, kada su temperature najviše.
Najčešće dijagnoze vezane za visoke temperature su toplotna iscrpljenost, dehidracija, kolapsi, pogoršanja hroničnih stanja (posebno srčanih i plućnih bolesti) te nesvjestice izazvane vrućinom. Najugroženiji su starije osobe, mala djeca, trudnice, kao i osobe koje rade ili borave na otvorenom, građevinski i komunalni radnici su među najizloženijima.
- Građani se najčešće žale na malaksalost, vrtoglavicu, kratkotrajni gubitak svijesti, glavobolje, mučninu, otežano disanje, ubrzan puls, ali i opekotine i alergijske reakcije. Sve to može biti posljedica širenja krvnih sudova i pada krvnog pritiska, dehidratacije ili poremećaja elektrolita - upozoravaju ljekari.
Preporuke za zaštitu zdravlja tokom vrućina
Dom zdravlja Banjaluka apeluje na građane da se u danima ekstremnih vrućina pridržavaju sljedećih preporuka:
- Izbjegavati boravak na suncu između 10 i 17 časova;
- Unositi dovoljno tečnosti – 2 do 3 litra dnevno, po mogućnosti vode, čajeva ili prirodnih sokova; izbjegavati alkohol i napitke s kofeinom;
- Konzumirati laganu hranu – svježe voće, povrće, ribu i piletinu bez kožice; izbjegavati masnu i začinjenu hranu;
- Nositi laganu, svijetlu i prozračnu odjeću, koristiti kape, šešire, naočare i kreme sa zaštitnim faktorom;
- Rashlađivati i provjetravati prostorije rano ujutru i uveče, boraviti u klimatizovanim prostorima kada je to moguće;
- Redovno se tuširati mlakom vodom;
- Posebnu pažnju obratiti na djecu, starije osobe, trudnice i hronične bolesnike;
- Radnicima na otvorenom preporučuje se češće pravljenje pauza i obavezna hidratacija.
Iz Doma zdravlja Banjaluka poručuju da ostaju na raspolaganju građanima i medijima, te apeluju na sve da poštuju preporučene mjere kako bi se izbjegli zdravstveni rizici tokom toplotnog talasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.