Ipak, prije radikalnijih koraka predstavnici tri sindikata na nivou institucija BiH u petak ujutro su uputili dopis Predsjedništvu BiH sa kojim traže sastanak kako bi pojasnili situaciju u kojoj se nalaze. S obzirom na to da je Predsjedništvo BiH nadležno za upućivanje budžeta u proceduru, sindikalne vođe smatraju da sa njima treba da obave razgovor i vide razloge zbog kojih se budžet za 2025. godinu još ne usvaja. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Tri sindikata u pismu Predsjedništvu BiH navode da su održali sastanak sa Srđanom Amidžićem, ministrom finansija i trezora, koji je rekao da je Ministarstvo završilo sve obaveze u vezi sa pripremom budžeta te da je problem nastao kada je Predsjedništvo kao predlagač zatražilo da se u isti uvrsti sedam institucija kulture za koje se nisu stekli uslovi da postanu budžetski korisnici.
"Imajući u vidu trenutni materijalni status uposlenih u institucijama BiH, te veliko rastuće nezadovoljstvo kod svih uposlenih, tražimo hitan sastanak kako bismo razgovarali o problemima u vezi sa budžetom za 2025. godinu. Ukoliko se oglušite o naš zahtjev, napominjemo da ćemo biti primorani da preduzmemo druge, mnogo radikalnije poteze sindikalne borbe za prava naših članova u skladu sa zakonima koji to regulišu", naveli su sindikati u svom dopisu.
Inače, suština problema sa usvajanjem budžeta za 2025. godinu je u tome što je Kristijan Šmit nametnuo odluke u vezi sa sedam institucija kulture na nivou BiH i Savjetu ministara BiH dao rok da riješi pitanje finansiranja tih institucija. Taj rok odavno je istekao, a predstavnici Republike Srpske ne žele da prihvate da sedam institucija kulture budu budžetski korisnici na nivou BiH jer, kako tvrde, ne radi se o institucijama BiH, već o federalnim i kantonalnim institucijama.
"Vidjećemo šta će odgovoriti Predsjedništvo i tek poslije tog sastanka ili ako ga ne bude možemo govoriti o sljedećim koracima", rekao je Radenko Mirković, predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenih BiH.
On je nakon sastanka s Amidžićem rekao da će u slučaju ignorisanja sindikalih zahtjeva podnijeti tužbu protiv predlagača.
"Mi ćemo naložiti Agenciji za koordinaciju policijskih tijela da policija ne prati imenovana lica, pa neka šetaju sami. Mi ćemo blokirati granice, blokiraćemo Agenciju za državnu službu. Neće raditi. Vidjećemo šta će biti", rekao je Mirković.
O teškom položaju radnika govorio je i Edin Kahrimanović, predsjednik Saveza sindikata policijskih organa BiH, koji je rekao da 23.000 zaposlenih u institucijama BiH primaju plate po osnovici iz 2024. godine, bez ikakvog povećanja.
"Ministarstvo finansija je završilo svoj dio pripreme i dostavilo budžet Predsjedništvu BiH. Međutim, problem su sedam institucija kulture i dalja procedura usvajanja budžeta. Smatramo da je zbog toga neopravdano zaustavljena cijela procedura. Situacija u institucijama je katastrofalna jer pojedine kategorije zaposlenih primaju platu manju od minimalca koji je utvrđen u oba entiteta, odnosno primaju od 720 do 960 KM", rekao je Kahrimanović.
Podsjećanja radi, odlukom Savjeta ministara BiH krajem prošle godine, osnovica za obračun plata povećana je sa 600 na 631,5 KM, što u praksi znači da će plata u prosjeku običnim radnicima u institucijama BiH porasti za oko 80 KM, dok bi zvaničnicima plate bile povećane i preko 300 KM.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.