Državljanstvo prepreka za kupovinu stana

Da kupovina stana ponekad nije moguća u rodnoj grudi, vrlo često se uvjere građani porijeklom iz BiH koji decenijama žive i rade u inostranstvu jer su za matičnu zemlju postali stranci pa zbog zakonskih propisa i principa uzajamnosti više ne mogu ostvariti pravo sticanja vlasništva nad nekretninom.

Državljanstvo prepreka za kupovinu stana

Šta je načelo reciprociteta i koliko može zagorčati život običnom čovjeku, uvjerila se Tihana Stojaković iz Austrije koja već duže od godinu bezuspješno pokušava da kupi stan u Republici Srpskoj. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Stojakovićeva, koja je rođena u Prnjavoru, sa stalnom adresom u pokrajini Gornja Austrija, državljanstva matične zemlje odrekla se prije više od dvije decenije, ali zbog emotivne povezanosti s ovim krajevima želi da kupi stan u Prnjavoru ili Banjaluci, međutim, kao stranac nema tu mogućnost.

- Pokucala sam na vrata više notara i nadležnih službi, svi su rekli isto, da oni ne kroje propise, već sprovode zakone prema kojima nemam pravo na kupovinu. Sve javno dostupne informacije do kojih sam došla ukazuju da državljani Austrije imaju pravo da kupe nekretnine u BiH, osim poljoprivrednog zemljišta. Međutim, u praksi mi niko nije objasnio zašto je to meni onemogućeno - tvrdi Stojakovićeva.

Ekipa "Glasa Srpske" odgovor je potražila u Notarskoj komori RS, gdje su pojasnili da se kupovina nekretnina u BiH odvija po pitanju reciprociteta ili uzajamnosti, to jest gdje god državljani BiH imaju pravo na kupovinu nekretnine, i državljani te zemlje pod istim uslovima mogu postati vlasnici kuća i stanova širom BiH.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

- Načelo reciprociteta generalno važi za sve zemlje svijeta, ne samo konkretno za Austriju. Ako državljani BiH mogu kupiti stan u Njemačkoj, mogu i Nijemci kod nas, ako možemo mi u Hrvatskoj, mogu i Hrvati ovdje. Sve donedavno državljani BiH u Sloveniji nisu mogli nikako kupiti nekretninu, ali početkom ove godine je zakon izmijenjen i Slovenci to sada dozvoljavaju pod određenim uslovima, koji se dokazuju. Isto sada primjenjuje i BiH prema Slovencima. To je načelo reciprociteta, nije do naših institucija, notara, agencije za nekretnine, već pitanje koje se reguliše na nivou zemalja - pojasnio je za "Glas" predsjednik Notarske komore RS Borislav Radić i dodao da notari imaju liste zemalja svijeta sa uslovima sticanja prava vlasništva stranaca nad nekretninama.

Kada je riječ o Austriji, Radić kaže da je situacija u toj zemlji nešto specifičnija jer je pitanje sticanja prava vlasništva stranaca nad nekretninama u nadležnosti tamošnjih pokrajina.

- Godišnje imamo najmanje 100 građana Austrije koji žele da kupe stan ovdje, ali propisi kažu da ne mogu. Samo oni sa prebivalištem u okrugu Beča za sada mogu kupovati nekretnine u BiH jer i naši državljani mogu tamo, u drugim pokrajinama to je moguće pod posebnim uslovima koje određuju nadležne pokrajinske vlasti. Tako da i građani tih pokrajina mogu ovdje ostvariti pravo pod posebnim uslovima, s tim da u BiH nije regulisano ko utvrđuje te posebne uslove, izdaje potvrde i slično - naveo je Radić.

Isto tvrde i u agencijama za nekretnine u Srpskoj i FBiH.

Direktor banjalučke Agencije za nekretnine "Remaks" Dragan Milanović podsjeća da Austrija i BiH nemaju sporazum o dvojnom državljanstvu, tako da, ko god prihvati državljanstvo te zemlje EU, odriče se onog BiH i automatski postaje stranac bez obzira na porijeklo i mjesto rođenja.

- I mi u agencijama imamo spisak svih država svijeta i vidimo čiji to državljani mogu pazariti stan u BiH, a čiji ne. Hrvatska nam je najbliža, a do unazad nekoliko godina državljani BiH kao fizička lica tamo nisu mogli kupiti nekretninu. Oni koji su željeli uzeti kuću na moru, otvarali su firme i kupovali kao pravno lice, nakon čega je Hrvatska sa BiH riješila pitanje uzajamnosti - kazao je Milanović.  

Direktor "Rental" agencije iz Sarajeva Mirza Hadžijašić kaže da su imali sporadična pitanja Austrijanaca koji su namjeravali  da pazare stan u FBiH. 

- Dio Austrijanaca može kupiti nekretninu u BiH, a dio ne, u zavisnosti od toga iz koje pokrajine dolaze jer ta zemlja načelo reciprociteta rješava upravo na nivou pokrajina, koje imaju različite propise - kratko je pojasnio Hadžijašić.

LISTA ZEMALjA

U informaciji o sticanju prava vlasništva stranca nad nekretninama iz februara prošle godine, koju je sačinilo Ministarstvo inostranih poslova BiH, navedena je lista svjetskih zemalja sa kratkim pojašnjenjima.

Navodi se da državljani BiH mogu sticati pravo vlasništva nad nekretninama u Austriji, s tim da je za sticanje tog prava potrebno službeno odobrenje nadležne pokrajinske vlasti. Regulisanje ove materije je u nadležnosti pokrajina, koje propisuju uslove i ograničenja za strance.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA