Prema informaciji koja će sutra biti razmatrana u Skupštini grada, najbrojniji na evidenciji nezaposlenih su i dalje radnici bez zanimanja, zatim prodavači, ekonomski tehničari, bravari, mašinski tehničari, diplomirani pravnici, maturanti gimnazije, te poljoprivredni tehničari. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Slijede vozači teretnih kola, profesor razredne nastave, medicinska sestra - tehničar, automehaničar, elektrotehničar - energetičar, metalostrugar, diplomirani ekonomist - smjer finansije i bankarstvo, diplomirani ekonomist, tehničar za drumski saobraćaj, diplomirani ekonomist - smjer porezi i carine, frizer za žene, trgovinski tehničar.
Deficitarna zanimanja za koja je često bila iskazivana potreba poslodavaca, a nije bilo adekvatnih kadrova na evidenciji, su vodoinstalater, instalater grijanja, armirač, tesar, zidar, rukovalac teškim građevinskim mašinama, mehaničar građevinskih mašina, vozač autobusa, krojač/šivač, bravar-zavarivač, drvoprerađivači i monteri rashladnih uređaja.
Sa srednjom sručnom spremom deficitarna su zanimanja stomatološka sestra - tehničar, zubni tehničar - protetičar, medicinska sestra - njegovateljica, a sa visokom stručnom spremom ljekari specijalisti, ljekari opšte prakse, građevinski inženjeri sa licencama, mašinski inženjeri, inženjeri elektrotehnike, profesori matematike, fizike, njemačkog jezika u osnovnim i srednjim školama, te profesori umjetnosti na univerzitetima.
U aktivnoj ponudi radne snage u Bijeljini je prijavljeno 156 članova porodica poginulih boraca, 506 učesnika rata i 74 invalida.
U izvještaju se navodi da je znatan broj poslodavaca učestvovao u projektima zapošljavanja koji su finansirali Vlada Republike Srpske i Zavod.
Posredstvom Biroa Bijeljina od juna 2024. do kraja maja ove godine podneseno je 729 prijava za oko 898 radnika.
Po osnovu dostavljenih izvještaja o zaposlenju u ovom je periodu sa evidencije Biroa Bijeljina 359 lica zaposleno sa mjestom rada u Bijeljini.
Kada je riječ o primjena Zakona o zapošljavanju stranih državljana i lica bez državljanstva u istom je periodu podneseno 327 zahtjeva za izdavanje radnih dozvola.
Najviše potreba za radnicima iskazano je u zanimanjima doktori nauka koji su angažovani kao predavači na univerzitetima, doktori medicine - specijalisti, građevinski inženjeri sa licencama, građevinski radnici sa subspecijalnostima i specifičnim vještinama i sertifikatima kao što su jamski kopači, palioci mina, radnici za rad u mesnoj industriji i na farmama, kobasičari, uzgajivači svinja - farmeri, radnici u drvnoj industriji, drvostrugari.
Kada je riječ o zemlji porijekla, radne dozvole su uglavnom izdate za državljane Srbije, a sve češće se pojavljuju i strani državljani iz drugih zemalja - Nepala, Bangladeša, Turske, Indije, Kine.
rPimjetan je povećan broj zahtjeva za izdavanjem radnih dozvola u oblastima građevinarstva, obrade metala i drveta i drugih materijala, koja zahtijevaju specifične vještine uz odgovarajuće sertifikate, kao i na poslovima u mesnoj industriji i za rad na farmama, kao i za rad u ugostiteljstvu.
Uglavnom se radi o kvalifikovanom i polukvalifikovanom kadru, koji dolazi iz zemalja Azije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.