Za sve su krive vremenske neprilike koje su uticale na žetve. Inače, zemlje EU potpuno zavise od uvoza kakaa iz Zapadne Afrike. Uz to, poskupjeli su i šećer i energenti, čime su troškovi proizvodnje čokolade dodatno porasli. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
– Cijene kakaa gotovo su se utrostručile u odnosu na nivo prije dvije godine – objašnjava Sizanah Striter iz Hargreaves Lansdowna, piše Euronews.
Iako su cijene kakaa posljednjih nedjelja donekle pale i udaljile se od rekordnih nivoa iz proleća 2025, one su i dalje dvostruko više nego prije dvije godine. Tako je harmonizovani indeks potrošačkih cijena za čokoladu u Hrvatskoj u posljednjih pet godina porastao za skoro 65%. Prema dostupnim podacima Evrostata, krajem 2020. godine indeks je bio oko 97 bodova, dok je u januaru 2025. dostigao rekordnih 160,8 bodova. U hrvtaskim prodavnicama čokolada je poskupela znatno više od prosečne inflacije hrane i pića, koja je u istom periodu porasla za oko 38%.
Uprkos ovim poskupljenjima, potražnja za čokoladom u Evropi ostaje visoka, što pokazuje da su potrošači spremni da plate više za ovaj proizvod. Ipak, to nije bez posljedica za industriju: najveći svjetski proizvođač čokolade Beri Kalebo nedavno je zbog rastućih troškova otpustio skoro 20% radne snage, a trećina tih otkaza dogodila se upravo u Evropskoj uniji, prenosi Poslovni, pozivajući se na Euronews.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.