Izmjenama se detaljnije uređuje raspodjela sredstava republičkim ustanovama kulture u skladu sa godišnjim programima rada i planovima finansiranja. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Obrazlažući ovaj akt u Narodnoj skupštini, Stojičićeva je navela da je on usmjeren i ka pojednostavljenju procesa i osiguravanju pravednije i transparentnije raspodjele sredstava na planu kulture.
Novim zakonskim rješenjima, dodala je ona, predviđa se da Strategiju razvoja kulture Srpske, umjesto Narodne skupštine, ubuduće donosi Vlada na prijedlog Ministarstva prosvjete i kulture, pojasnivši da ova promjena doprinosi bržem sprovođenju mjera od opšteg interesa u oblasti kulture.
"Takođe, izmjenama Zakona se predviđa da i jedinice lokalne samouprave donose sopstvene strategije razvoja kulture, a republičke ustanove kulture strategije razvoja svojih ustanova", navela je Stojičićeva i istakla da je u skladu s ovim aktom prioritet stavljen na domaći kulturni kadar i razvoj njihovih projekata i programa.
U obrazloženju ovog akta se ukazuje da je jedna od ključnih novina formiranje stručnih komisija i savjetodavnih tijela koje imenuje ministar iz reda istaknutih umjetnika i stručnjaka u kulturi, a čijim članovima će biti obezbijeđena naknada za rad.
"Radi veće transparentnosti, uvodi se novi model sufinansiranja programa i projekata kroz jedinstveni set oblika podrške, bez podjele na redovne i posebne, uz jasno definisane kriterijume i bodovanje", navela je Stojičićeva.
Kako je obrazložno, postupak prijave biće dostupan isključivo putem javnog konkursa, a pravo učešća imaće fizička i pravna lica sa prebivalištem, odnosno sjedištem u Srpskoj.
Takođe, ustanove kulture čiji je osnivač Republika neće moći učestvovati na konkursu niti korisnici koji prethodno nisu uredno izvijestili o utrošku sredstava.
Konačne rang-liste projekata i rješenja o sufinansiranju biće javno objavljivane na stranici Ministarstva, čime se dodatno osigurava dostupnost informacija i transparentnost rada.
Poslanik SNSD-a Nataša Kulašinac rekla je da je Nacrt zakona o izmjenama i dopuni Zakona o kulturi značajan za razvoj i napredak kulture u Srpskoj.
"Ovim aktom kulturi se daju zasluženo mjesto i značaj. Takođe, značajno je i što se prednost daje domaćem kadru u kulturi", rekla je Kulašinac tokom poslaničke rasprave o Nacrtu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o kulturi, koji je razmotren u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Poslanik SDS-a Mirjana Orašanin upozorila je da u vezi s ovim aktom ne treba dozvoliti centralizaciju i politizaciju kulture u Srpskoj, kao i da treba obezbijediti punu transparentnost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.