Na doradu je vraćen plan za izmirenje neizmirenih obaveza prenesenih iz prethodnog perioda u naredne tri godine, a riječ je o 12 miliona KM, od kojih je 9,5 miliona KM bilo planirano budžetom, dok je 2,6 miliona KM van budžetskog okvira.
Odbornici su tražili detaljnije informacije o tome gdje je potrošeno tih 12 miliona KM, ističući da grad duguje subvencije mladima, podsticaje poljoprivrednicima, duguje boračkim organizacijama, plate zaposlenima u javnim ustanovama, duguje srednjim školama.
Tokom skupštinske rasprave rečeno je da Gradska uprava Bijeljine sa 730 zaposlenih ima ogroman broj viška radnika, od kojih polovina radi po ugovoru o radu, odbornici kažu da oni uglavnom pišu komentare na društvenim mrežama, a za njihove plate troši se 10 miliona KM godišnje – koje nisu planirane u budžetu grada.
Na pitanje novinara o višku zaposlenih u Gradskoj upravi gradonačelnik LJubiša Petrović kaže da "tu nema oštećenja budžeta". TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Predsjednica Skupštine Grada Bijeljina, Željana Arsenović, izjavila je da je do sada razmotreno devet tačaka dnevnog reda.
“Materijal je izuzetno obiman, kao i u prethodnim sjednicama, ali radimo posvećeno i sistematski. Do sada smo usvojili Konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta za prva tri mjeseca 2025. godine, te prijedlog odluke o izmjenama odluke o subvenciji troškova za uređenje gradskog građevinskog zemljišta“, rekla je Arsenovićeva.
Ona je istakla da su usvojena i tri regulaciona plana – “Dašnica 1“, “Gvozdarevići“ i “Filip Višnjić“, koji će omogućiti dalji prostorni razvoj grada.
“Na početku sjednice skinute su dvije tačke sa dnevnog reda – rezolucija o sredstvima od PDV-a i rezolucija o litijumu. Što se tiče rezolucije o PDV-u, ona je postala bespredmetna jer je Ustavni sud donio odluku kojom se ta sredstva vraćaju gradu, što pozdravljamo – Bijeljina time dobija značajan finansijski priliv koji već sada premašuje 94 miliona KM, sa realnom tendencijom rasta do kraja godine“, navela je Arsenovićeva.
Govoreći o rezoluciji o litijumu, Arsenovićeva je naglasila da niko nije protiv zaštite životne sredine, ali da se ovakve teme moraju razmatrati uz stručne analize.
“Zdrava sredina je naš zajednički interes. Vjerujem da će se tačka o litijumu ponovo naći na dnevnom redu, ali uz uvažavanje prijedloga da se uključe ekspertske procjene i mišljenja onih koji su se stručno bavili temom“, dodala je ona.
Predsjednica Skupštine je pojasnila i zbog čega nije usvojen Plan za izmirenje neizmirenih obaveza iz prethodnog perioda.
“Taj prijedlog je vraćen na doradu jer nije bio dovoljno precizno razrađen – nije jasno navedeno kome se i koliko duguje po organizacionim jedinicama. Takva vrsta dokumenta mora biti tačno strukturisana i transparentna, što su odbornici i tražili“, zaključila je Arsenovićeva.
Sjednica se nastavlja razmatranjem brojnih tačaka koje, kako je istakla, direktno utiču na funkcionisanje grada i kvalitet života građana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.