U prostorijama Privredne komore Republike Srpske održan je sastanak na kojem su učestvovali ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić i ministar trgovine i turizma Denis Šulić, zajedno s poljoprivrednim proizvođačima i predstavnicima mllinsko-pekarske industrije. Glavna tema sastanka bilo je aktuelno stanje u sektoru ratarstva i mllinsko-pekarske industrije, s posebnim akcentom na mogućnost postizanja dogovora između proizvođača i otkupljivača o cijeni ovogodišnjeg roda pšenice. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Sastanku su prisustvovali i pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Slobodan Cvijanović, generalni sekretar Privredne komore Republike Srpske Dragan Šepa i predsjednik Područne privredne komore Bijeljina Branimir Andrić.
Predsjednik PPK Bijeljina Branimir Andrić istakao je da je proizvodnja pšenice strateška stvar svake države, pa tako i Republike Srpske, koja na prijavljenih 50.000 hektara i sa prosječnim prinosom od šest tona po hektaru, može zadovoljiti svoje potrebe.
– S druge strane, Federacija BiH neće moći da zadovolji svoje potrebe jer zavisi od uvoza, a proizvodnja je manja nego u Republici Srpskoj – rekao je Andrić, koji je ujedno i direktor Poljoprivrednog dobra “Semberija”.
On je istakao da je inicijativa za zabranu uvoza pšenice neprihvatljiva, ali da se na sastancima može postići usaglašena cijena koja će biti zadovoljavajuća i za proizvođače i za otkupljivače.
Ministar Savo Minić naveo je da bi bilo najnormalnije i najkorektnije da se donese mjera koja će usloviti davanje podsticaja i mlinsko-pekarskom sektoru i prerađivačima u Republici Srpskoj, tako što bi imali obavezu da u okviru svog poslovanja u toku jedne godine otkupe od 10 do 25 odsto domaćeg proizvoda.
On je dodao da je na sastanku informisan da se trenutna cijena pšenice kreće od 34 do 45 feninga, te da taj dijapazon dovoljno govori da je u pitanju berzanska roba, a da je kvalitet ključni faktor koji određuje cijenu, i u mllinsko-pekarskom sektoru i kod onih koji proizvode za vlastite potrebe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.