Nestalih stranaka više nego aktivnih

  • BiH
  • 15. Jul 2025.

BiH je u samom vrhu zemalja po broju političkih stranaka, a posljednji podaci pokazuju da je katanac stavljen na njih 226, koliko ih je i izbrisano iz evidencija.

Nestalih stranaka više nego aktivnih

Stranke se, naime, prilikom osnivanja upisuju u registar nadležnih sudova kojih je deset u FBiH, šest u Republici Srpskoj i jedan u Brčko distriktu, a ukoliko partije, s druge strane, duži period ne izvršavaju svoje zakonske obaveze, bivaju brisane sa spiska aktivnih političkih organizacija. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Politička organizacija, propisano je zakonima koji važe u BiH, prestaje da radi ako ne obavlja djelatnosti utvrđene Statutom u periodu dužem od jedne godine. Pomenutim entitetskim zakonima je propisano da okolnosti o tome utvrđuje sud i nakon toga političku organizaciju briše iz registra, a u distriktu, prema ranijim informacijama, zahtjev za brisanje političke organizacije podnosi javni tužilac.

Centralna izborna komisija (CIK) BiH, s druge strane, smatra da su za one stranke koje ne dostavljaju finansijske izvještaje propisane Zakonom o finansiranju stranaka i ne prijavljuju se za učešće na izborima za organe vlasti ispunjeni uslovi za brisanje iz registra po službenoj dužnosti. Posljednji presjek, kako su naveli za "Glas" u CIK-u, pokazuje da je posljednjeg dana 2024. godine, prema njihovim podacima, bilo aktivno 207 stranaka, uz opasku da je već u toku ove godine jedna brisana iz registra suda.

- Iz registra je od 2009. do 2025. godine brisano ukupno 226 političkih stranaka. Zbog neaktivnosti, a na prijedlog Centralne izborne komisije, brisano je 187 stranaka, a njih 39 je iz registra sudova brisano na zahtjev političke stranke - potvrdili su u CIK-u.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Najviše stranaka je, prema podacima iz dostupnih informacija, izbrisano tokom 2009. godine, odnosno njih 136. Među posljednjim koje su zvanično ugašene su i Partija ekonomske i socijalne pravde, Pokret za Prnjavor te Stranka deviznih štediša Republike Srpske, Građanska partija napretka te Slobodna Srpska.

Da se broj stranaka na domaćem terenu veoma često mijenja, pokazuju podaci u javnosti. Ipak dok s jedne strane gase, s druge strane osnivaju nove partije.

Jedan od razloga za to je, kako duže ponavljaju i iz Koalicije "Pod lupom" činjenica da je politika postala unosan posao i da mnogi, posebno u godinama pred izbore, u tome vide ili svoju samostalnu šansu ili da, kao svojevrsna ispomoć, poguraju veće stranke i odvuku dio glasova njihovih protivnika.

Drugi razlog je taj što je osnivanje stranke, formalno, prilično lak posao, jer je potreban određen broj potpisa i uplata administrativne takse za upis u registar.

U BiH, naime, ne postoji jedinstven zakon o političkim organizacijama ni jedinstveni i ujednačeni kriterijumi prema kojima se registruju političke stranke.

U FBiH političku organizaciju može osnovati najmanje 50 punoljetnih građana, u Republici Srpskoj njih najmanje 500, dok u Brčko distriktu BiH političku organizaciju može osnovati najmanje 300 punoljetnih građana.

Sva tri zakona sadrže odredbu prema kojoj svaki punoljetni građanin može pod jednakim uslovima, u skladu sa Statutom, postati član političke organizacije.

Predstavnik Strateškog odbora Koalicije "Pod lupom" i Foruma građana Tuzla Vehid Šehić ponavlja da je politika kod nas najunosnije zanimanje i da je mnogo onih koji žele da uđu u vlast, ne da bi nešto mijenjali u zemlji, nego da bi se materijalno obezbijedili.

Smatra i da nije dovoljno samo brisati stranke iz registra, već treba i sankcionisati odgovorne osobe, jer se dešava da bude zabranjen rad partije zbog uočenih nepravilnosti, a zatim isti ljudi formiraju drugu stranku.

Dugovi

Evidencije CIK-a, kako je nedavno objavio "Glas Srpske", pokazuju da dug stranaka, po osnovu kazni zbog kršenja zakona, dostiže pola miliona KM i da u toj instituciji ne kriju da dio potraživanja i neće uspjeti naplati.

Nenaplativo je oko 200.000 KM zbog ugašenih računa i brisanja političke stranke iz registra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA