Vipotnik je istakao da odsustvo angažmana i drugih ministarstva u Savjetu ministara, osim Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, izaziva nepovjerenje i sumnju da je Republika Srpska sa resornim ministarstvom sama u ovom postupku.
"Ministarstvo i Vlada Srpske nastaviće da prate sve aktivnosti u Hrvatskoj kako bi se aktivirali svi pravni i stručni mehanizmi da bi se trajno spriječila izgradnja takozvanog Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori", rekao je Vipotnik.
On je naglasio da Ministarstvo ima odličnu saradnju sa federalnim ministarstvom turizma i životne sredine u ovom procesu i da terenska istraživanja na prostoru oba entiteta s ciljem dokazivanja negativnih uticaja na životnu sredinu i zdravlje ljudi u BiH, koji Hrvatsku nisu zanimali, teku bez problema.
Prema njegovim riječima, najadekvatnija lokacija za izgradnju ovakvog objekta je u Vrbini, za koju je Slovenija dala saglasnost jer ispunjava sve uslove za skladištenje radioaktivnog otpada.
"Vrlo je važno napomenuti da prilikom izbora potencijalne lokacije hrvatska strana konstantno manipuliše pojmom skladištenja i odlaganja, a u posljednjim izjavama na vidjelo izlaze njihove krajnje namjere, kako smo na početku i isticali, da pod izgovorom samo skladištenja žele da grade objekat za trajno odlaganje, što su dva potpuno različita pojma", ukazao je Vipotnik.
Pred Ministarstvom je, naglasio je, veliki posao osporavanja Studije uticaja i dokazivanja da lokacija Čerkezovac na Trgovskoj gori u opštini Dvor ne zadovoljava nijedan kriterijum za izgradnju odlagališta radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog otpada.
Kada Hrvatska uputi notifikaciju i dostavi studiju, Vipotnik je istakao da će je dočekati spremno, sa stručnom i naučnom argumentacijom, potkrijepljenom terenskim geološkim, hidrološkim agropedološkim, seizmološkim i svim drugim potrebnim istraživanjima koja se vrše.
"I to je rezultat djelovanja Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju i Vlade Republike Srpske kao kolektivnog organa, kao i naših federalnih partnera i Ekspertskog tima", naveo je Vipotnik.
Naglasio je da bez uključivanja institucija sa nivoa BiH i pristupanja rješavanju pitanja Trgovske gore kao prioritetnog političkog i bezbjednosnog problema, angažman iz Srpske neće biti dovoljan.
Vipotnik je podsjetio da su Vlada i Ministarstvo na čijem je čelu u proces prikupljanja argumentacije uključili akademsku zajednicu, te su održane brojne javne prezentacije stručnih i naučnih radova, kao i prezentacije do sad završenih terenskih i laboratorijskih istraživanja.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane "Krško", kao i postojeći institucionalni otpad, skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.