Pod lupom inspekcije: Zabrana pružanja usluga “stan na dan” za 21 vlasnika u Srpskoj

Za prvih šest mjeseci u Srpskoj su izvršene 83 kontrole objekata koje se bave izdavanjem po principu „stan na dan“, a u 35 slučajeva utvrđene su nepravilnosti.

Pod lupom inspekcije: Zabrana pružanja usluga “stan na dan” za 21 vlasnika u Srpskoj
FOTO: Shutterstock

Na osnovu toga postupajući inspektori Inspektorata RS izdali su 30 prekršajnih naloga, zabranili rad za 21 subjekta do pribavljanja dozvole za rad, a vrijednost prekršajnih naloga je 13.600KM. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Iz Inspektorata RS za Mondo kažu da nadležna inspekcija, s ciljem suzbijanja obavljanja neregistrovane djelatnosti pružanja usluga smještaja, kontinuirano vrši kontrolu u hotelima, motelima, apartmanima, kućama za odmor i drugim objektima koji pružaju usluga iznajmljivanja.

“U ovoj djelatnosti posljednjih godina vidno je povećano interesovanje građana za pružanje usluga po principu „stan na dan“, a što je zakonodavac prepoznao još 2017. godine kada je donošenjem novog Zakona o ugostiteljstvu omogućeno fizičkim licima koja nisu registrovana kao preduzetnici da pružaju pojedine vrste ugostiteljskih usluga”, kažu u Inspektoratu.

Tvrde da, kada je riječ o pružanju usluga smještaja po principu „stan na dan“, prostora za dalji napredak u ovoj oblasti i dalje ima, ali da se ne može zanemariti činjenica da su u proteklim godinama ostvareni značajni pomaci u suzbijanju neregistrovane djelatnosti.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

“Moramo napomenuti da veoma značajnu ulogu i interes trebaju imati nadležne inspekcije na nivou jedinica lokalne samouprave koje su svakodnevno prisutni na teritoriji svojih gradova i opština i veoma lako mogu pratiti stanje na terenu na dnevnom nivou, dok republički inspektori kontrole vrše širom Republike Srpske i praktično su svaki dan u drugom gradu”, rekli su u Inspektoratu.

Zakonom o ugostiteljstvu propisana je kazna za fizička lica od 500 KM do 2.000 KM ako pruža usluge iznajmljivanja smještaja suprotno ovom zakonu, a pored novčane kazne izriče se i mjera zabrane daljeg rada.

“Moramo napomenuti da cilj inspekcije nije kažnjavanje, već registracija i legalizacija subjekata, odnosno uvođenje njihovog poslovanja u zakonske okvire i suzbijanje nelojalne konkurencije subjektima koji legalno rade i izmiruju obaveze prema radnicima i državi”, poručili sui z Inspektorata RS.

Navode da je, prema trenutnim podacima, u Republici Srpskoj registrovano oko 2500 objekata koji pružaju ovu vrstu usluge, što je, kako tvrde, značajan rezultat kada se u obzir uzme da je razvoj turizma u 2020, 2021. i do polovine 2022. godine zbog korone bio dosta usporen.

Međutim, tada je počeo trend povećane potražnje za vikendicama, kada su mnogi tražili mir i prostor u prirodi. Vremenom se ova potreba pretvorila u biznis, jer sve više ljudi vidi odličnu priliku u iznajmljivanju za proslave i druženja, a cijene idu i do 1.000 KM po danu.

Podsjećamo, inspektori Poreske uprave Federacije BiH su na području Mostara izvršili 54 inspekcijska nadzora kod poreskih obveznika koji obavljaju djelatnost izdavanja objekata za odmor i rekreaciju-vile s bazenom i izrekli 25 prekršajnih naloga zbog utvrđenih nepravilnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA