Raste broj luksuznih jahti u Crnoj Gori, pogledajte koliko ih je iz BiH i Srbije

Za manje od tri godine, broj jahti registrovanih pod crnogorskom zastavom porastao je za čak 77 odsto, sa 298 na 528 plovila.

Raste broj luksuznih jahti u Crnoj Gori, pogledajte koliko ih je iz BiH i Srbije
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Uz vlasnike iz čak 49 država svijeta, Crna Gora se sve jasnije pozicionira kao atraktivna luka za upis luksuznih jahti. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Registar jahti koje plove pod crnogorskom zastavom broji 528 upisanih plovila do 21. jula 2025. godine, a najnoviji podaci otkrivaju široku geografsku rasprostranjenost – jahte su u vlasništvu državljana iz čak 49 država.

Najzastupljeniji su vlasnici iz Srbije (161) i Rusije (121), što zajedno čini više od polovine ukupnog broja. Slijedi Crna Gora sa 75 jahti, zatim Ukrajina (20), Sjedinjene Američke Države (19), Bosna i Hercegovina (16), Izrael (10), te Estonija, Njemačka i Švajcarska sa po osam ili devet plovila.

Iako Crna Gora ima liberalan režim upisa i pogodnosti koje su atraktivne za državljane EU, iz Evropske unije je tek 8 odsto vlasnika svih jahti – odnosno 43 od ukupno 528. To sugeriše da crnogorski registar prvenstveno privlači nerezidente izvan Unije, naročito iz regiona, postsovjetskog prostora i država sa jakom tradicijom nautičkog turizma.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Stabilan višegodišnji rast

Rast jahti registrovanih u Crnoj Gori je stabilan i dugoročan.

Prema zvaničnim dokumentima:

Broj jahti

Decembar 2022.  298

Avgust 2023.       401

Jul 2024.             477

Jul 2025.            528

Od kraja 2022. do jula 2025, broj jahti porastao je za 77,2 odsto, odnosno 230 novih plovila. Samo u prethodnih 12 mjeseci, broj je porastao za 10,7 odsto, što ukazuje na usporavanje rasta u odnosu na raniji period, ali i dalje ukazuje na visoku atraktivnost upisa.

Raspon zastava i motiva: Od Saudijske Arabije do Kajmanskih ostrva

U registru su zabilježeni i vlasnici iz zemalja koje nisu pomorske sile – poput Kazahstana, Bjelorusije, Indije, Albanije, Letonije – ali i onih sa razvijenom nautičkom infrastrukturom, uključujući Australiju, Izrael, SAD, Hong Kong, Peru, Saudijsku Arabiju i Kajmanska ostrva.

Kompletan spisak upisanih jahti možete naći na sajtu Vlade.

Takva raznolikost potvrđuje da Crna Gora nastavlja da se afirmiše kao međunarodno konkurentna luka za upis jahti, zahvaljujući kombinaciji liberalnih procedura, fiskalnih pogodnosti, dobre logistike i strateškog položaja na Jadranu, prenosi Bankar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA