Samo osam odsto bračnih supružnika nastavilo je zajednički život nakon provedenog postupka pokušaja mirenja, što je zakonska obaveza prije podnošenja tužbe za razvod braka za supružnike koji imaju maloljetnu djecu.
Pred Centrom za socijalni rad u Bijeljini godišnje se pokrene od 100 do 150 zahtjeva za pokušaj mirenja, a 2012. godine provedeno je 126 ovih postupaka. U prosjeku je tim postupcima obuhvaćeno do 400 djece.
Partneri se u 20 do 25 odsto slučajeva ne mogu dogovoriti o tome kome će biti povjerena na izdržavanje maloljetna djeca, navodi se u izvještaju Centra za socijalni rad, zbog čega ovi postupci traju dugo i vrlo su složeni.
Razlozi za razvod braka koje supružnci najčešće navode su problemi u komunikaciji proizašli iz velikih međusobnih razlika po pitanju očekivanja vezanih za zajednički život.
Neki od razloga su nespremnost za zasnivanje bračne zajednice, ljubomora, vanbračne veze, bolest jednog od supružnika, razni oblici nasilnog ponašanja, velika razlika u godinama i problemi koji su vezani za to i nesporazumi u široj porodičnoj zajednici.
Prema zapažanju radnika Centra za socijalni rad, faktori koji često dovode do problema u funkcionisanju porodice su rano stupanje u brak, nezrelost i nespremnost na zajednički život, kratko predbračno poznananstvo, iscrpljenost zbog niskog socioekonomskog statusa i loša iskustva u porodicama porijekla, odnosno neadekvatni uzori i modeli.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.