Trenutno su aktivnosti na evakuaciji najobimnije u Balatunu, a u ranije zaplavljenim područjima u Batkoviću, Ostojićevu, Velinom Selu i Brocu obavlja sporadična evakuacija.
Trenutno je evakuisano oko 150 lica i više stotina grla stoke. Ukupno je evakuisano oko 7200 lica. Na evakuaciji su angažovane ekipe iz Velike Britanije, Njemačke, Oružanih snaga, Granične policije, Civilne zaštite Bijeljina i Novo Goražde.
Stanje po smještajnim centrima je sledeće: ·
Gimnazija „Filip Višnjić": 140, ·
Dom učenika Poljoprivredne škole: 97,
OŠ „Knez Ivo od Semberije": 370, ·
„Poljooprema": 80, ·
OŠ „Vuk Karadžić":40, ·
OŠ „Sveti Sava ": 34, ·
„Sokolski dom": 85, ·
Bolnica „Sveti Vračevi": 47
Zdravstveno zbrinjavanje stanovništva je organizovano je na 6 dežurnih punktova na području grada. Evakuacija stoke trenutno se vrši iz Amajlija, Dvorova i Popova.
Trenutno je na raspolaganju oko 50 t koncentrovane hrane (25t za svinje i 25t za krupnu stoku), a stočna hrana za stoku stalno pristiže.
Sve veterinarske stanice su uključene u brigu o zdravstvenom stanjuprimljene stoke i dezinfekciju prostora gde se stoka nalazi.
Tokom današnjeg dana u Bijeljinu je nastavila da pristiže humanitarna pomoć, između ostalog šleper vode iz Crne Gore, 3 kamiona pomoći od Crvenog krsta Čapljine (hrana, odjeća, voda, sredstva za higijenu), hljeb iz pekare „Aleksa"...
Distribucija hrane je vršena braniocima nasipa, na punktove u Balatunu, Batkoviću, Dvorovima, Pučilama, Novom, Vršanima, a za pojedinačne slučajeve hrana se distibuira iz novoformiranog punkta kod magacina civilne zaštite sa hranom i pićem.
Tokom današnjeg dana uklonjeno je preko 400 komada uginule peradi, oko 100 komada svinja i 5 ovaca. Danas su timovi za sanaciju terena od uginule stoke upućeni u Dvorove, Popove i Dazdarevo.
Za ove aktivnosti problem i dalje predstavljaju velika količina uginule stoke, voda koja se još uvek nije povukla i visoke temperature.
U ulici Laze Kostića je počelo crpanje vode. Pristigli tim vatrogasaca iz Njemačke je analizirao stanje u ulicama Filip Višnjić, Kulina Bana i Braće Subotić kako bi što prije krenuli sa crpanjem vode koja se zadržava i stvara „vodene džepove".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.