Direktor ove zdravstvene ustanove Zlatko Maksimović rekao je da će dezinfekcija objekata sutra početi u gradskom jezgru.
U uputstvu građanima se navodi da je nakon povlačenja vode iz objekata neophodno odmah detaljno mehanički očistiti i oprati poplavljene površine od mulja, pijeska, naplavina i smeća i očistiti prostorije vodom i deterdžentom.
Neophodno je pooštriti i sve mjere lične i opšte higijene, a namirnice koje su došle u kontakt s vodom iz poplavnog talasa ne smiju se upotrebljavati.
Epidemiolog Zoran Dakić upozorava da značajan broj objekata nije bio adekvatno pripremljen za dezinfekciju. Dakić je rekao Srni da do sada nije bilo prijava o crijevnim zaraznim oboljenjima na poplavljenom području Semberije.
"U ovom trenutku epidemiološka situacija je nesigurna, a higijenska situacija nepovoljna, posebno na područjima koja su još pod vodom", ocijenio je on.
Prema Dakićevim riječima, današnja naredba gradskog Štaba za vanredne situacije o zabrani ulaska neovlaštenim licima u poplavljeno Velino Selo i Jelaz donesena je preventivno.
"Riječ je o području gdje je voda na nekim mjestima duboka i nekoliko metara, imamo ogroman broj uginule stoke, kao i ogroman broj glodara i zmija, zbog čega je stanovništvu naložena evakuacija da ne bi došlo do pojave crijevnih zaraznih bolesti, kožnih bolesti i povređivanja", pojasnio je Dakić.
On kaže da je sa stanovišta njegove struke situacija danas u Bijeljini višestruko teža nego u katastrofalnoj poplavi iz 2010, jer je broj poplavljenih objekata mnogo veći, a posljedice mnogo teže.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.