Najopasniji putevi na svetu

Po najopasnijim putevima sveta, vozi veoma malo vozača. Oni svakodnevno prelaze mnogo kilometara, u prvom stepenu prenosa, bez navigacije i semafora. Na ovim putevima nema pisanih pravila. Nema znakova. Nema policije. Predstavljamo Vam pet najopasnijih puteva na svetu...

Najopasniji putevi na svetu

Severni Yungas, BolivijaSeverni Yungas u Boliviji se drugačije zove i put smrti (pogledajte na fotografiji i zašto). Put je dugačak 60 kilometara, i vodi od mesta La Paz do mesta Corioco. Na ovoj kratkoj deonici, godišnje pogine 300 ljudi.Put su, 1930. godine, izgradili ratni zarobljenici. Počinje kod mesta La Paz, koje se nalazi na 3.600 metara iznad nivoa mora. Put je prosečno širok 3,2 metra, a prosečna širina automobila iznosi 1,7 metara. Sa jedne strane puta se obično nalazi brdo, a sa druge "provalija" duboka 600 metara. Sada svemu dodajte i kišu, blato... Najveća nesreća na putu Severni Yungas dogodila se 24. jula 1983. godine. Tog dana, u "provaliju" je sleteo autobus sa 100 putnika. Nije bilo preživelih.

Zimski put Tuktoyaktuk, KanadaZimski putevi su oni koji se koriste samo zimi. Automobili se, tokom zimskih meseci, kreću po zamrznutoj delti reke Mackenzie, koja ide do Severnog ledenog okeana. Pre nego što se otvori sezonski saobraćaj, sa reke se mora očistiti sneg. Kao što pretpostavljate, put se nalazi na površini mora, a ispresecan je brojnim pukotinama. Događa se da automobil upadne u ledeno hladnu vodu, i da putnici ostanu zamrznuti u ledu dubine 8 metara.

 

Khardung La, IndijaTreći najopasniji put na svetu je Khardung La, koji se nalazi na nadmorskoj visini od 5.359 metara. "Saobraćajnica" se prostire od mesta North Leh do doline Nubra u Indiji. Za razliku od mnogobrojnih drugih indijskih puteva, ovaj put se može pohvaliti odličnom površinom. Međutim, nedostatak kiseonika (kako za motor automobila, tako i za vozača), čini ovaj put izuzetno opasnim. Takođe, sa jedne strane vozače čekaju "provalije" velike visine, a sa druge je brdo.

 

Tunel Guoliang, KinaNa ovom delu puta, do izražaja dolaze neke fobije, koje vozače mogu i ubiti. To je strah od visine, ili klaustrofobija (strah od zatvorenog ili uskog prostora). Mala je šansa da neko pređe ovu deonicu, a da ne oseti snažno "lupanje srca". Tunel Guoliang meri 1.200 metara dužine, širok je samo 3,6 metara, a visok 4,5 metara.

 

Put Lena, RusijaOni koji se žale na stanje puteva u Srbiji, treba da pogledaju ovo. Put Lena spaja mesto Jakutsk, sa jugom Rusije. Put je dugačak 1.212 kilometara, i na njemu ne postoji ni metar asfalta. Ali, nepostojanje asfalta na ovom putu nije uzrok nedostatka finansija, već tehnička nemogućnost da se asfaltira ova "saobraćajnica". Blato je glavna površina puta Lena, u najvećem delu godine. Količina blata je tolika, da su ovde zaglavljuju i automobili sa pogonom na sve tokove i moćni kamioni. Tokom zime, situacija je povoljnija, jer blato zamrzne, a automobili se kreće brzinom i do 70 km/h. U leto, ova deonica se pretvara u more blata, gde na nekim deonicama, automobili bukvalno nestaju u blatu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA