ČEZ izgubio spor protiv Vlade RS

Češka energetska kompanija (ČEZ) izgubila je pokrenuti spor protiv Vlade RS za neuspjeli zajednički projekat izgradnje termoelektrane Gacko 2, zbog čega su Česi za troškove sudskog procesa u kasu RS bili prinuđeni uplatiti 100.000 evra.

ČEZ izgubio spor protiv Vlade RS

To proizilazi iz djelimične presude od 7. jula ove godine kojom se Međunarodni arbitražni sud pri Međunarodnoj trgovinskoj komori (ICC) u Parizu proglasio nenadležnim za proces protiv Vlade RS zaključujući da ona nije strana u sporu u kojem je ČEZ tretirao kao trećetuženu. Postupak pred tribunalom po tužbi ČEZ-a se nastavlja, ali sada samo protiv prvo i drugotuženih - Rudnika i termoelektrane Gacko i "Elektroprivrede RS".

Presuda po tom dijelu tužbe očekuje se na ljeto 2013. godine. ČEZ je međunarodnu arbitražu protiv RiTE Gacko, "Elektroprivrede RS" i Vlade RS pokrenuo 19. maja 2009. u Parizu zbog, navodnog, odustajanja tuženih strana od izgradnje druge faze TE Gacko sa odštetnim zahtjevom od 60 miliona evra. Sud je, međutim, u postupku ocjenjivanja nadležnosti utvrdio da Vlada RS nije bila inicijalna strana u Sporazumu o implementaciji projekta izgradnje TE Gacko 2, koji su 16. maja 2007. sklopili ČEZ, "Elektroprivreda RS" i Rudnik i termoelektrana Gacko.

U presudi, koja je u posjedu "Nezavisnih", obrazloženo je da pisana izjava Milorada Dodika, tadašnjeg premijera RS, o podršci projektu od 4. decembra 2006, priložena uz sporazum, "nije dovoljna da dokaže da je namjera Vlade RS bila da postane inicijalna strana".

U Vladi RS su izrazili zadovoljstvo ishodom dijela spora protiv ČEZ-a ocjenjujući je svojevrsnom pobjedom u pravnom, moralnom, ali i finansijskom smislu, potvrđujući da im je ČEZ već uplatio 100.000 evra na ime troškova procesa. "Do ovakvog ishoda došlo je zahvaljujući bivšem ministru industije, energetike i rudarstva RS Slobodanu Puhalcu, koji je osmislio cijeli koncept i strategiju našeg nastupa pred Međunarodnom trgovinskom komorom, i svjedočenju sadašnje ministrice za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenke Golić koja je iznijela krunske dokaze o neargumentovanosti ČEZ-ovih navoda protiv Vlade", kazao je Milan Baštinac, pomoćnik ministra za elektroenergetiku RS.

On je podsjetio da je Vlada RS u protekle dvije godine bila predmet konstantnih medijskih napada ČEZ-a, a posebno tadašnji premijer, a sada predsjednik RS, Milorad Dodik, kojeg su Česi pokušali da predstave kao glavnog krivca za neuspjeh projekta. "Bezbrojni članci u češkoj i evropskoj štampi prikazivali su Vladu, premijera, pa i RS, kao mjesto u kojem će svaka strana investicija doživjeti sudbinu ČEZ-a", ukazao je Baštinac.

Istina je, međutim, na drugoj strani, ocjenjuje on napominjući da je ČEZ krajem prošle godine bio predmet istrage Evropske komisije zbog sumnji u sprovođenje nelegalnih aktivnosti. Baštinac ukazuje da češka kompanija vodi nekoliko međunarodnih sporova za projekte slične ovom u RS, "što dovoljno govori o karakteru kompanije i njenim spekulativnim aktivnostima".

Branislava Milekić, generalni direktor "Elektroprivrede RS", ocijenila je važnim što je Međunarodni arbitražni sud u dosadašnjem toku procesa "pokazao objektivnost" zbog čega očekuju pravedno suđenje i u nastavku postupka. "Smatramo da je tužbeni zahtjev ČEZ-a od 60 miliona evra nerealan i neargumentovan, te da ishod spora neće biti nepovoljan po RS", naglasila je Milekićeva.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA