Tim od nekoliko stotina stručnjaka u OSC, čiji tačan broj nije poznat, usredsređen je na inostranstvo. Njihova glavna karakteristika jeste vrhunsko poznavanje stranih jezika, ali i slenga i lokalnih dijalekata. Na taj način OSC može da nadzire opšte raspoloženje građana od Kine, preko Rusije i Nemačke, pa doSrbije.
Direktor OSC Dag Nakvin tvrdi da su nadzirući društvene mreže dosad prikupili mnogo važnih informacija, koje omogućavaju čak i predviđanje revolucija.
- Recimo, znali smo da će se Egipćani pobuniti, ali nismo znali kad će se to tačno dogoditi. Procenili smo da će društvene mreže u zemljama kao što je Egipat biti od velike važnosti, odnosno da će bitivelika pretnja vladajućem režimu - rekao je Nakvin za agenciju Asošijejtid pres.
Prema njegovim rečima, najuspešniji analitičari znaju da pronađu podatke za koje drugi ne znaju da uopšte postoje.
Centar za javne izvore CIA osnovan je nakon napada na Svetski trgovinski centar u Njujorku 2001, a prioritet mu je borba protiv terorizma. S praćenjem društvenih mreža Centar je počeo pošto je Tviter uzdrmao iranski režim tokom Zelene revolucije 2009, kad su hiljade ljudi demonstrirale protiv rezultataizbora na kojima je ponovno pobedio Mahmud Ahmadinedžad.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.