On je naveo da je današnji seminar u Bijeljini o temi "Upravljanje vodnim resursima i životnom sredinom u prekograničnoj oblasti Srbije i BiH u slivu rijeke Drine" upravo bio posvećen tim pitanjima.
"Ljudske aktivnosti osnovni su uzrok svih problema. Sve prezentacije iz oblasti vodnih resursa - stručnjaka iz BiH i Srbije imaju za cilj da se napravi spoj i harmonizacija, ali i dobra saradnja u institucionalnom i svakom drugom pogledu između dvije države", rekao je Trifković.
Branislav Blagojević iz Agencija za vode Bijeljina rekao je da svako okupljanje i razmjena iskustava u vezi sa nagomilanim problemima, kada su vode u pitanju, mora dati određene rezultate, te tako i današnje sa kolegama iz Srbije.
"Zaštita i uloga vode kod nas nije na nivou na kome bi trebalo da bude i mi ćemo pokrenuti inicijativu prema nadležnim kako bi se na ovom polju nešto uradilo", rekao je Blagojević.
On je dodao da danas gotovo niko ne razmišlja o vodi na način da ona predstavlja zapravo sam život.
"Ipak, očekujem da će sa ovog seminara biti poslate jasne poruke prije svega o dijelu štetnog djelovanja voda, neophodnosti njene zaštite i da se ta zaštita iskoordinira na većem nivou", rekao je Blagojević, naglasivši da je voda nešto što se ostavlja generacijama te o njoj treba razmišljati svakodnevno i to mnogo više, a ne samo jedan dan.
Erik Zigterman iz holandske kraljevske konsultantske kompanije "Rojal" u svom obraćanju ukazao je na problem zaštite od poplava. On je ocijenio dobrim što je seminar okupio veliki broj ljudi iz različitih oblasti, političara, a posebno stručnjaka o vodama jer se samo tako može doći do zajedničkih rješenja.
U Bijeljini je danas, povodom 22. marta - Svjetskog dana voda, održan seminar pod nazivom "Upravljanje vodnim resursima i životnom sredinom u prekograničnoj oblasti Srbije i BiH u slivu rijeke Drine" u okviru međunarodnog projekta "Ekološko obrazovanje i podizanje javne svijesti o upravljanju vodnim resursima u prekograničnim opštinama duž rijeke Drine u Srbiji i BiH" sa fokusom na transfer znanja, razmjenu ideja i međunarodnog iskustva, kao i jačanje prekogranične i međunarodne saradnje u slivu rijeke Drine u oblasti vodnih resursa i životne sredine sa multidisciplinarnog aspekta.
Organizatori seminara su Udruženje "Oaza" iz Beograda, Centar za ekologiju i održivi razvoj iz Bijeljine i partner projekta - holandska kompanija "Rojal Haskoning".
Skupu su prisustvovali predstavnici i stručnjaci institucija BiH, lokalne samouprave, vodećih domaćih i stranih naučnih institucija u ovim oblastima, koji su održali predavanja iz nekoliko oblasti o temi vode.
Na seminaru su razmatrane oblasti koje obuhvataju integrisano upravljanje riječnim slivovima, rizikom od poplava u skladu sa Okvirnom direktivom o vodama, EU Direktivom o poplavama, nacionalnom regulativom i prioritetima u toj oblasti, kao i karakteristikama i prikazom stanja životne sredine donjeg sliva rijeke Drine.
Ovaj međunarodni projekat realizuje se pod pokroviteljstvom Ambasade Holandije u okviru Matra programa, Fonda za zaštitu životne sredine Srbije i Agencije za vode oblasnog riječnog sliva Save, Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.