Danijel Perić je iz svoje rodne Požarnice izbjegao prije 30 godina i nikada je nije zaboravio.
„Za mene i moju porodicu je velika čast što danas imamo priliku da budemo kumovi hrama u Požarnici. Od kako postoji ova crkva, kako su mi sveštenici rekli, ja sam do sada najmlađi kum. Ovdje sam ja kršten i svoju ćerkicu ću krstiti u ovoj crkvi"- kazao je za Bijeljina Danas Danijel Perić, sekretar Zavičajnog udruženja Tuzlaka i odbornik u Skupštini grada.
Perić kaže da je posebno zadovoljan što je danas vidio dosta mladih bračnih parova sa djecom, te da je siguran da naše običaje i tradiciju neće zaboraviti.
„Mi Srbi smo bogat narod sa svojom kulturom i tradicijom i to nas je sačuvalo u svim nedaćama. Zavičajno udruženje Tuzlaka je uspjelo da nakon rata obnovi Hram u Požarnici i da ponovo okupi ovoliki broj građana koji su nekad živjeli u Tuzli. Uspjeli smo u tome da se naši korijeni ne zaborave" kazao je Perić i poručio - Kako činili tako nam i Bog pomagao.
Skup građana u Požarnici danas je počeo od 14 časova, a bio je organizovan i besplatan prevoz iz Bijeljine. Nakon okupljanja uslijedilo je darivanje crkvenih ikona i barjaka, a potom i doček episkopa Zvorničko tuzlanskog Fotija nakon čega je održana litija i služen parastos poginulima u Jasenovcu.
U Požarnici su danas Ilindanskom Saboru prisustvovali i gradonačelnik Ljubiša Petrović, predsjednik Skupštine grada, Aleksandar Đurđević kao i brojni drugi čelnici.
Ove godine na Ilindanskom saboru u Požarnici primjetan je bio veliki broj mladih ljudi koji su kako kažu, došli da posjete mjesto gdje su rođeni i kršteni njihovi roditelji, bake i dedovi i kako bi sačuvali tradiciju i korijene od zaborava.
Tradiciju čuva i porodica Trakilović, povratnici u Požarnicu kojima često iz Bijeljine u posjetu dolaze djeca i unučići.
Risto Trakilović se sa suprugom 2005. godine vratio u Požarnicu na svoje imanje. U penziji je već 14 godina. Nekada je prisjeća se, kršten u ovoj crkvi i kaže da se uvijek izuzetno raduje 2. avgustu, jer na taj dan vidi mnogo svoje rodbine i starih prijatelja. Na pitanje kako se živi danas u Požarnici, ovaj povratnik kaže da nije loše.
„Sve u svemu nije loše. Živimo od penzije, imamo nešto i zemlje tu, a najbolje nam je kad se ovako svi okupimo kada su praznici. Pogotovo kada nam dođu djeca i unučad, a dolaze nam često. Sa komšijama se dobro slažemo, ja imam dosta prijatelja u Tuzli sa kojima sam ranije radio, družim se sa njima kao i sa ostalim povratnicima našim komšijama" - ističe Risto.
Njega je danas episkop Fotije odlikovao Ordenom kralja Dragutina, za nesebičnu pomoć u obnovi hrama.
Jerej Nikola Čeketić je svoje prve svešteničke korake napravio baš u požarničkoj crkvi. U Hramu Vaznesenja Gospodnjeg dan uoči Ilindanskog sabora postavljen je za sveštenika ove parohije.
„Slušajući starije i njihove priče, mogao sam zaključiti da je to nekada bio Sabor na mnogo većem nivou nego što je danas i da je to neka narodna tradicija koja je sama sebe tjerala i održavala u životu, zato što je to značilo ljudima. Znate, tako su nastajali mnogi korisni i dobri običaji među našim ljudima, tako što se narod sakupljao, okupljao i davao značaj određenim događajima. Tako i ovaj Ilindanski sabor, ovo je samo djelić onoga što je nekada bilo. Sada je jubilej 125 godina ovog hrama i to je samo jedan od povoda zašto treba nastaviti tradiciju i okupljati se. Neka važe stari dobri običaji" - poručio je sveštenik Čeketić.
Od sveštenika smo saznali da nisu samo Srbi došli danas u Požarnicu da saboruju, potvrđeno nam je to i u razgovoru sa federalnom policijom koja je obezbjeđivala današnji skup. Kažu da su vidjeli mnogo njihovih sugrađana druge vjroispovijesti, a koji su došli danas da se druže sa svojim komšijama i da slušaju izvornu tradicionalnu muziku.
Kum crkve sljedećeg Ilidanskog sabora u Požarnici biće Mišo Bošnjaković, kojeg je danas vladika Fotije odlikovao arhijerejskim gramatom za nesebičnu pomoć u obnovi hrama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.