Miroslav Damjanović iz Ugljevika patentirao jedinstveni izum

Tesla mu je uzor, traži investitora...

Miroslav Damjanović iz Ugljevika patentirao jedinstveni izum

Beskontaktni uređaj napaja određene električne aparate (radio, računari, stone lampe...), a da ne morate koristiti brojne kablove, isključena je mogućnost da dođe do električnog udara, a ono što je najbitnije nisu potrebni nikakvi prekidači, žice, dovoljno je samo da prinesete uređaj naponu i on počinje da radi.

Ovo je izum Miroslava Damjanovića iz Ugljevika koji je patentiran kod Instituta za intelektualno vlasništvo BiH.

- Patent je upisan u registar patenata tako da je sada neophodna realizacija ovog projekta i praktična primjena. Nažalost, još uvijek nisam našao nikoga ko bi bio zainteresovan da krenemo u zajedničku proizvodnju. Ovo je praktično nastavak Telsinog rada od prije 120 godina gdje sam napravio jednu prijemnu i jednu predajnu kutiju koje rade u sprezi. Predajnik distribuira beskontaktno električnu energiju te je dovoljno samo da prinesete prijemnik na određenu blizinu koji automatski startuje sa radom. Jedan ovakav uređaj može da napaja više drugih uređaja. Ovakav vid napajanja posebno je interesantan za kancelarije, firme, domaćinstva. Ovim bi se izbjegli brojni kablovi, postigla bi se efkisanost i ekonomičnost, što je danas najbitnije prilikom rada, rekao je inovator Miroslav Damjanović.

Miroslav je na ovom patentu radio prethodnih 5 godina, a ovakav uređaj ne postoji nigdje u svijetu. Trenutno, izum mladog inovatora iz Ugljevika može da pokrene samo manje uređaje, ali sa određenim ulaganjima i poboljšanjem snage ovo bi mogao da bude projekat koji bi u budućnosti mogao da postane u masovnoj upotrebi (napajanje auto akumulatora, napajanje kompletnog domaćinsta, preduzeća, javnih ustanova..).

- Ja sam radio za fondaciju "Mozaik" iz Sarajeva gdje je došlo do nesuglasica oko ovog patenta. Ponudili su mi ugovor da potpišem gdje bi, ako napustim fundaciju, njima bi ostao prototip, patent i žig, a moje bi bilo samo inovatorstvo. Naravno da se nisam složio sa njima, razišli smo se, te sada pokušavam da svoja parava ostvarim preko određenih udruženja iz Srbije gdje nastupam na brojnim takmičenjima. Za ovaj patent bilo je interesovanja od pojedinaca iz Bijeljine, Abu Dabija, imali smo sastanke, razgovarali, ali je sve ostalo na tome. Još uvijek ne možemo da shvatimo da ovakva ulaganja mogu poboljšati ekonomski razvoj, ne samo naše regije, već i šire. Ovo je projekat u koji bi se morala da uključi država jer bi to moglo biti biti od najvećeg interesa i značaja za kompletno društvo, pita se Miroslav.

Damjanović kaže da bi patentiranjem ovog uređaja bila ugrožena industrija kablova i sličnih proizvoda, tako da je i to određeni problem. Da bi se pokrenula ova proizvodnja neophodno je oko 10 miliona KM, ali, ovo bi, uz određena druga ulaganja, svakako bilo isplativo.

- Prednost mog patenta je što je on ovdje u Republici Srpskoj, Bosni i Hercegovini, ne morate ga kupovati od nekog sa strane, samo je neophodno pokrenuti proizvodnju. Imamao gigantski projekat, a samo da naglasim da me nadležni iz RS nisu obavijestili da postoji takmičenje u Beogradu gdje bih mogao prezentovati svoj izum. Posebno me boli što nisam imao mogućnost da učestvujem u Sarajevu gdje je bilo preko 40 najvećih svjetskih kompanija (Boing, Boch..) jer su mi rekli da ću ja oboriti sve druge na tom forumu. "Mozaik" je bio ljut na mene što nisam htio da potpišem prethodni ugovor tako da mi je bio zabranjen nastup na tom takmičenju, ističe vidno razočaran Miroslav.

Interesovanje za inovacije krenulo je kod Miroslava već u srednjoj školi, djelovao je u udruženju "Teslijanum" iz Bijeljine, a prvi nastup imao je na forumu inovatora u Loparama gdje je pobijedio među 39 inovatora. Njegov izum bio je prezetovan i na trgu u Ugljeviku.

Sav ovaj rad inspirisan je Nikolom Teslom i njegovim radom, a ovaj pronalazak ima velike sličnosti sa Telsinim otkrićem, s tim da je patent Miroslava prenos struje izvučen magnetnom indukcijom, a Teslin frekvencijom.

- Mnogo vremena i novca uloženo je u ovaj moj patent. Ovo je inovativno rješenje za mnoga domaćinstva, firme, avio industriji, vojnu tehnologiju, bukvalno u svakoj sferi života i rada. Iz tog razloga bio bih presrećan da ovaj patent realizujemo, napravimo jedan bum u sferi elektro industrije. Šteta bi bilo da se ovo ne realizuje jer je realno da ovo bude budućnost našeg društva. Ovim putem pozivam sve one koji su zainteresovani da mi pomognu, naravno i oni bi imali svoju ekonomsku računicu, da realizujemo jedinstven projekat u svijetu, rekao je inovator iz Ugljevika, Miroslav Damjanović.

Porodica Damjanović živi u Ugljeviku. Miroslav, i pored toga što je dobitnik brojih priznanja i nagarada iz svijeta elektronike, nigdje ne radi, a i supruga Svetlana, doktor ekonomskih nauka je nezaposlena. Nedavno su dobili bebu koja im daje nadu u bolju budućnost, a sve što su do sada uradili proizvod je njihove zajedničke ljubavi i obostranog razumijevanja za projekat na kome je radio Miroslav.

Ostaje nada da bi to moglo da se ralizuje te napalati dvadesetogodišnji rad ovog inovatora.

D. Tešić

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.