Zukovićeva knjiga sadrži dvadesetak pripovjedaka koje je stvarao trideset godina, a kako je rekao, shvatio je da ne može biti pouzdan tumač književnosti, ako se i sam ne okuša u njihom stvaranju.
Autor je istakao da je u knjizi uspostavio životvorne veze sa usmenom književnošću, narodnom mudrošću, jer smatra "da svi mi izlazimo iz onoga što je naš narod stvorio".
"Svi mi imamo takozvani geografski zavičaj, ali imamo i ono što se zove duhovni zavičaj, ono što je narod stvorio. Naš najvažniji duhovni zavičaj je srpski jezik", rekao je Zuković i dodao da se u svojim pripovijetkama upravo kreće u sferama duhovnog zavičaja.
On je naveo da veliki dio njegovih pripovjedaka govori o temama "srpskog udesa koji su seobe i diobe", te da je i naslov knjige u neposrednoj vezi sa Njegošem koji je proklinjao velikaše.
"Velikaši, proklete im duše koji raspre seme posijaše grko i sa njim srpsko pleme otrovaše", citirao je Zuković velikog mislioca i rekao da su Srbi otrovani međusobnim razmiricama, te da je to kob koja srpski narod prati od početka istorije do danas. Upravo u NJegošu, Zuković vidi svog velikog učitelja kada je u pitanju srpska književnost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.