Iako samo brušenje nije bolno budući da se obavlja pod anestezijom, sama pomisao na postupak kod pacijenata izaziva nelagodu. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Osim toga, izbrušeni zub je nakon brušenja osetljiv, kvari estetski utisak ukoliko privremene krunice nisu ugrađene, i zahteva dodatnu brigu i specifičan način ishrane do ugradnje krunice ili mosta.
Svi ovi faktori utiču na to da pacijente veoma često zanima da li se može izbeći brušenje zuba kod ugradnje krunica ili mostova.
Nažalost, odgovor je negativan, brušenje zuba kod ugradnje zubnih mostova i krunica je neophodno i ne može se izbeći.
Naime kako bi se krunica ugradila na zub potrebno je izbrusiti spoljni deo zuba u debljini od oko 2mm, kako bi se zub istanjio i oblikovao tako da krunica koja će biti cementirana za njega dobro prijanja i bude u ravni sa ostalim zubima.
Ipak, ukoliko je potrebno samo rešiti manju pukotinu zuba, ili čisto estetski unaprediti spoljašnjih izgled zuba, moguće je umesto krunice iskoristiti alternativno rešenje, luminire.
Luminiri, ili navlake koje se mogu ugraditi bez brušenja zapravo su jako tanke ljuspice, debljine od samo 0.2mm, koje zbog svoje izuzetno male debljine mogu da budu cementirane na prirodni zub pacijenta bez potrebe za brušenjem.
Ove ljuspice izrađene su od kompozitnog materijala, istog onog od kog se izrađuju i bele plombe, ili od keramike.
Keramički luminiri su kvalitetniji, dugotrajniji i estetski bolje rešenje od kompozitnih, no i njihova cena je viša u odnosu na kompozitne.
Osim toga što ne zahtevaju brušenje zuba, prednost luminira je i u tome što se lako mogu zameniti, a prirodni zub pacijenta ostaje neoštećen.
Ovo je posebno važan aspekat u slučaju čisto estetskih zahvata, kada se ispravlja blago nepravilan oblik zuba ili mala oštećenja, kada bi u slučaju ugradnje krunice bilo potrebno brusiti praktično zdrav zub.
Sa druge strane, luminiri nisu rešenje za svakog pacijenta, i nije svaki pacijent kandidat za ugradnju luminira.
Oni su izuzetno tanki, i gotovo isključivo se mogu koristiti u estetske svrhe.
Rešavanje zuba koji su oštećeni u većoj meri, bilo kao posledica karijesa, infekcije, traume ili iz bilo kog drugog razloga, pacijentima je na raspolaganju isključivo opcija ugradnje krunice, koja kao što smo objasnili zahteva brušenje zuba.
Drugim rečima, luminiri se mogu koristiti pre svega u estetske svrhe, dok se zubne krunice i mostovi koriste za rešavanje funkcionalnih problema i nadoknadu izgubljenih zuba.
Na kraju, pacijenti kod kojih je potrebno obaviti ugradnju krunice i pristupiti brušenju zuba, ne bi trebalo da se previše brinu u vezi ove procedure.
Ona se obavlja u lokalnoj anesteziji, a brušenje zuba traje svega desetak minuta. U slučaju da se nakon prestanka anestezije javi nelagoda ili bol, on se relativno lako tretira analgeticima.
Privremene krunice su dostupne ukoliko je izbrušen zub na vidljivom mestu, te se pacijent gotovo odmah po brušenju može vratiti svojim redovnim aktivnostima, i cela procedura ne mora biti stresna i previše naporna.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.