Стојичићева је истакла значај улагања у нове технологије у области образовања, али и на усавршавање и обуке васпитно-образовних радника из области информационих технологија. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
"Недавно је на завидном нивоу реализован и еУпис дјеце у први разред основних школа. Око 80 одсто родитеља своју дјецу уписало у први разред користећи електронски упис, тако да школе имају могућност службеним путем да преузимају дигиталне сетове података потребних за упис уз сагласност родитеља", рекла је Стојичићева у интервјуу Срни.
Она је појаснила да је на тај начин процес уписа дјеце у први разред скраћен и убрзан, а родитељима олакшан, јер нису у обавези да у школу достављају неопходну документацију у штампаном облику.
НАСТАВАК АКТИВНОСТИ НА ОПРЕМАЊУ ОБРАЗОВНИХ УСТАНОВА РАЧУНАРСКОМ ОПРЕМОМ
Стојичићева је напоменула да је у плану и наставак реализације активности на континуираном опремању предшколских установа, те основних и средњих школа рачунарском и мрежном опремом и дигитализацијом у области образовања у Републици Српској.
"Потребно је оспособити младе људе да буду спремни радити и живјети у друштву које се креће убрзаним ритмом технолошких и друштвених промјена. Наша обавеза је да креирамо такав образовни систем који ће помирити све оно што траже савремена кретања и оно што су неке наше традиционалне вриједности, којих не треба да се одрекнемо. У том правцу треба да буду усмјерене све наше будуће активности", рекла је Стојичићева.
Она је подсјетила да је стратегија за реформу предшколског, основног и средњег образовања донесена 2022. године, којом су утврђени одређени циљеви, те да ће се тим путем ресорно министарство кретати у наредном периоду.
"Када је ријеч о предшколском васпитању и образовању, циљ нам је да имамо што већи обухват дјеце у вртићима, како приватним, тако и јавним, јер је то предуслов да дјеца која крену у први разред буду спремна за промјене које их чекају", рекла је Стојичићева.
СВЕ ВЕЋИ ОБУХВАТ ДЈЕЦЕ У ВРТИЋИМА
Она је навела да је обухват дјеце предшколским васпитањем и образовањем тренутно око 30 одсто, што је значајан напредак у односу на ранији период.
"Како бисмо што већем броју дјеце омогућили припрему за школу организује се тромјесечни програм за дјецу која нису била обухваћена предшколским програмом како бисмо им помогли да се лакше навикну на школску средину и обавезе, јер смо препознали потребу и значај спремности дјетета да крене у први разред", рекла је Стојичићева.
Кад је ријеч о основном образовању, она је навела да ће и у овој години бити настављена сарадња са Друштвом психолога Републике Српске на едукацији васпитно-образовних радника у раду са талентованом и даровитом дјецом, те да ће на томе бити посебан фокус.
ИЗГРАДИТИ СИСТЕМ ЗА РАД СА ДАРОВИТОМ И ТАЛЕНТОВАНОМ ДЈЕЦОМ ШКОЛСКОГ УЗРАСТА
У току је друга фаза овог пројекта, чији је фокус усмјерен на изградњу система подршке који ће омогућити оптималан рад са потенцијално даровитом и талентованом дјецом у школама у Републици Српској", напоменула је Стојичићева.
Она је појаснила да један од кључних корака овог процеса подразумијева избор стручних и мотивисаних особа /ментора/ за рад са потенцијално даровитом и талентованом дјецом, и креирање базе стручњака који би били пионири на овом пољу у Републици Српској.
"Свако дијете у себи крије одређене таленте и афинитете за нешто и зато је задатак васпитно-образовних радника да ослушкују ученике и препознају у чему је свако од њих најбољи како би се развијали у складу са својим афинитетима", сматра Стојичићева.
НАСТАВАК САРАДЊЕ СРЕДЊИХ ШКОЛА И ПОСЛОВНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ
Говорећи о средњем образовању, она је напоменула да је акценат стављен на развој сарадње са пословном заједницом и прилагођавању уписне политике са потребама тржишта рада.
"Увођење дуалног образовања у систем средњег образовања јесте добро осмишљен циљ којем тежимо, али још га нисмо достигли јер је потребно да испуне бројни услови. Због тога ћемо новим измјенама и допунама Закона о средњем васпитању и образовању додатно уредити обављање практичне наставе код послодаваца у складу са стеченим искуством нашег васпитно-образовног система", рекла је Стојичићева.
Она је додала и да ресорно министарство има одличну сарадњу са представницима пословне заједнице, као и са представницима јединица локалних самоуправа, те да је уписна политика у великој мјери усклађена са потребама тржишта рада и привредника.
"Дефинисана су и нова дефицитарна занимања која ћемо стипендирати и циљ нам је да на тај начин подстакнемо дјецу, која не желе да наставе школовање на високошколским установама, да уписују трећи степен образовања", рекла је Стојичићева.
Са циљем дугорочног усклађивања образовања са развојним потребама и тржиштем рада, додала је она, Министарство просвјете и културе ће у наредном периоду спровести низ консултација са пословном заједницом, јединицама локалних самоуправа, као и са другим партнерима како би се анализирала Мрежа средњих школа у Републици Српској и како би се утврдило да ли је она у довољној мјери усклађена са регионалним развојним потребама, али и са свим препознатим привредним потенцијалима Републике Српске.
ЕВИДЕНТНА СВЕ ВЕЋА ИЗДВАЈАЊА ЗА ОБЛАСТ КУЛТУРЕ
Говорећи о области културе, Стојичићева је напоменула да су Влада Републике Српске и ресорно министарсто опредијељени за подршку развоју културе и културних дешавања у Српској, као и институција културе и манифестација у овој области, те да су евидентна све већа улагања у ову сврху.
"Средином године са радом би требало да почне ново народно позориште које се гради у Источном Сарајеву и то је наш нови производ у области културе на који смо поносни, јер ће допринијети развоју позоришне сцене у том дијелу Српске и имаће велики значај за грађане који ту живе" рекла је Стојичићева.
Она је истакла и значај оснивања Симфонијског оркестра у оквиру Народног позоришта Српске, те подсјетила да је годину дана од оснивања Аудио-визуелног центра који промовише кинематографију и развија филмску сцену.
"Започети су бројини значајни пројекти које очекујемо да у овој години буду завршени, а такође постоје значајни планови и за нове, како би потенцијал који имамо у области културе и умјетности максимално искористили", рекла је Стојичићева.
УЛОЖИТИ ДОДАТНЕ НАПОРЕ ДА СЕ САДРЖАЈИ КУЛТУРЕ ПРИБЛИЖЕ ПУБЛИЦИ У МАЛИМ СРЕДИНАМА
Она сматра да је потребно уложити и додатне напоре како би се дешавања и садржај из области културе приближила и публици у мањим локалним заједницама, у којима не постоје установе културе, или имају мале капацитете.
"Потребно је наћи начин да културни садржај омогућимо и становницима у малим општинама, а нарочито је то значајно за дјецу која тамо живе, да могу испратити културне садржаје прилагођене њиховом узрасту и то морамо радити у парнерству са локалним заједницама", напоменула је Стојичићева.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.