Zanimljivo je da je Google u ranijim verzijama nudio i mogućnost pretrage traženih rezultata pomoću drugih pretraživača, linkovanih na dnu stranice. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Mnogi od njih, poput Altaviste, više nisu u funkciji. Izuzetak su jedino Yahoo i Amazon.
Do 1993. godine internet je indeksiran ručno, ali kako je sve više veb lokacija postajalo dostupno, bilo je potrebno više opcija za brzo pretraživanje informacija iz njegove baze podataka.
Happy 25th birthday, @Google!
💻 #OTD in #Tech #History 4 September 1998, #Google was founded by #LarryPage and #SergeyBrin, while they were PhD students at Stanford University. pic.twitter.com/17o6hGo8YiTEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA— Nathan Francis (@NathanFrancis__) September 4, 2023
Tokom 1998. godine, dva doktoranta sa Stanforda, Lari Pejdž i Sergej Brin, imali su jednostavnu ideju koja će, kako se ispostavilo, promeniti svijet.
Nazvali su ga Google.
Zanimljivo je da je kompanija Google osnovana i izgrađena u sobi u studentskom domu Pejdža i Brina, sa prvim serverom koji je koristio 10 hard diskova od četiri gigabajta koji su u potpunosti bili upakovani u školjku od Lego kockica.
U početku je platforma bila poznata kao BackRub, jer se oslanjala na pozadinske linkove ka drugim sajtovima. Ovo, međutim, nije dugo trajalo i na kraju je nazvano Google.
Naziv Google je izveden iz igre riječima jednog matematičkog izraza – googol.
Ono što je počelo kao server u međuvremenu se proširilo na aplikacije, platforme društvenih mreža, veštačku inteligenciju (AI), naočare, automobile, pa je čak postalo i glagol na engleskom jeziku.
Fraza "Google it" je prvi put korišćena u epizodi kultne televizijske serije iz 1990-ih, Buffy the Vampire Slayer.
Prvi proizvod koji je današnji globalni internet gigant lansirao – sajt Google Search, pušten je u rad 27. septembra 1998. godine.
Google je korisnicima ponudio velki broj različitih proizvoda i usluga.
Među njima, pored Google Searcha, dva spadaju među najpopularnije i najkorišćenije na svijetu: servis elektornske pošte – Gmail i najrasprostranjeniji operativni sistem za mobilne uređaje na svijetu – Android.
Prema statistici matične kompanije Alphabet, vrijednost kompanije Google u septembru 2023. godine iznosi više od 1,7 biliona dolara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.