"Mnogi su gladni, iscrpljeni i hitno im je potrebna pomoć", naveo je kasno sinoć Grandi na društvenim mrežama, prenio je Rojters. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
UNHCR i drugi humanitarni partneri pojačavaju podršku jermenskim vlastima, rekao je Grandi i dodao da je međunarodna pomoć hitno potrebna. Zvaničnik agencije UN za izbeglice izjavio je ranije da bi ukupan broj izbjeglih mogao dostići 120.000, što odgovara procjenama cjelokupne populacije Nagorno-Karabaha.
Azerbejdžan je saopštio da će poštovati prava etničkih Jermena koji odluče da ostanu, ali da je zauvijek uništio koncept otcijepljene države.
Vlasti Nagorno-Karabaha su saopštile da sve institucije te samoproglašene države prestaju da postoje od 1. januara 2024. godine.
Prethodno je Azerbejdžan proglasio primirje poslije pokretanja "antiterorističke operacije" a nakon što je primorao jermenske separatističke snage da prihvate potpuno uspostavljanje azerbejdžanske kontrole u Nagorno-Karabahu, navodi Rojters.
Nagorno-Karabah je međunarodno priznat kao dio Azerbejdžana, ali je proglasio otcijepljenje ranih 1990-tih godina tokom rata koji je izbio nakon raspada Sovjetskog Saveza.
Vlasti Azerbejdžana su obećale da će zaštititi prava Jermena, ali i poručile da su oni slobodni da odu iz Nagorno-Karabaha ukoliko to žele.
SAD i drugi pozvali su Baku da dozvoli međunarodnim posmatračima ulazak u Karabah, uslijed zabrinutosti zbog mogućih kršenja ljudskih prava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.